Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
man losetup
Tohle je prý jeho záloha, což v jeho podání znamená, že všechny data neukládá do počítače, ale rovnou na zálohuS tým som sa už stretol - s istou nemenovanou ženou sme sa asi 15 minút naťahovali - niečo si zmazala, tak som sa pýtal či má zálohu, a nejako sme sa točili dokola a nechápal som, či tú zálohu má alebo nie ("máš zálohu?" "áno" - "tak mi ju daj" "ale záloha je to oné tam" "preboha čo oné tam?" - "no to kde som si to zmazala" - "tak ak si si to zmazala na zálohe, tak to máš v oroginálnych dátach, nie?"). Nakoniec sa ukázalo, že oná dáma má veľmi špecifickú terminológiu - "záloha" v jej ponímaní znamená "ostré dôležité dáta, z ktorých je jediná kópia", "súbor" znamená "adresár", "idiot čo ju naschvál nechce chápať" som ja. A potom sa urazila, lebo som si dovolil jej naznačiť, že keď používa termíny v rozpore s všeobecne prijatými, tak jej nikto (t.j. ja) nerozumie. Veď ona je len "bežný užívateľ" a nemôžem od nej chcieť, aby sa v tých počítačoch vyznala, a ona to celý život volá súbor tak to naďalej bude volať súbor a ja tomu mám rozumieť. Holt, terminológia dnešnej mládeže (a už aj starnúcej mládeže) je iná, než sme na ňu boli zvyknutí... So záchranou disku som síce nepomohol, ale aspoň som sa posťažoval
Tiskni
Sdílej: