Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
man losetup
Tohle je prý jeho záloha, což v jeho podání znamená, že všechny data neukládá do počítače, ale rovnou na zálohuS tým som sa už stretol - s istou nemenovanou ženou sme sa asi 15 minút naťahovali - niečo si zmazala, tak som sa pýtal či má zálohu, a nejako sme sa točili dokola a nechápal som, či tú zálohu má alebo nie ("máš zálohu?" "áno" - "tak mi ju daj" "ale záloha je to oné tam" "preboha čo oné tam?" - "no to kde som si to zmazala" - "tak ak si si to zmazala na zálohe, tak to máš v oroginálnych dátach, nie?"). Nakoniec sa ukázalo, že oná dáma má veľmi špecifickú terminológiu - "záloha" v jej ponímaní znamená "ostré dôležité dáta, z ktorých je jediná kópia", "súbor" znamená "adresár", "idiot čo ju naschvál nechce chápať" som ja. A potom sa urazila, lebo som si dovolil jej naznačiť, že keď používa termíny v rozpore s všeobecne prijatými, tak jej nikto (t.j. ja) nerozumie. Veď ona je len "bežný užívateľ" a nemôžem od nej chcieť, aby sa v tých počítačoch vyznala, a ona to celý život volá súbor tak to naďalej bude volať súbor a ja tomu mám rozumieť. Holt, terminológia dnešnej mládeže (a už aj starnúcej mládeže) je iná, než sme na ňu boli zvyknutí... So záchranou disku som síce nepomohol, ale aspoň som sa posťažoval
Tiskni
Sdílej: