abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:11 | Komunita

    Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:44 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    8.6. 22:44 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 20:44 | Nová verze

    aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1860 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor

    20.7.2012 19:07 Najkl
    Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    Přečteno: 596×
    Dobrý den, v notebooku mám Nvidii 8600M GT, která mi bohužel s proprietárními drivery od Nvidie nedetekuje externí monitor v GUI nvidia-settings. Bohužel, ani s vlastním xorg.conf, kde jsem zohlednil displajový panel notebooku a externí monitor, jsem nedokázal spustit ten externí. Tento problém mě poprvé potkal nedlouho po koupi notebooku, kdy jsem problém neřešil - dnes musím, kvůli nefunkčnímu podsvícení displeje u notebooku. Za tu dlouho dobu jsem zkoušel několik verzí xorg-server, nvidia-drivers, nvidia-settings (pokud to bylo možné, vybíral jsem stejné verze posledních dvou jmenovaných) a Linuxového kernelu. Nalezl jsem částečné řešení mého problému a tím je nepoužití nvidia-drivers, resp. použití svobodných ovladačů. Ano to dobré, nicméně možnosti a výkon OpenGL přes mesa jsou menší. Používám distribuci Gentoo, vše jsem si ověřil na Debianu. Googloval jsem tento problém, narazil jsem ovšem jen na jednu zajímavou věc - povolení nějaké funkce v BIOSu (nepamatuji si jaké). Tento návod pro mě ztratil smysl po prozkoumání možností enable / disable funkcí mého BIOSu (AHCI, eSata, něco s CPU) a zprovoznění externího monitoru přes svobodné ovladače. Zde přikládám můj xorg.conf používaný pro nvidia-drivers na Gentoo (nelekněte se zbytečností, které jsem tam během času vkládal, abych mohl nějako ovlivnit mojí GPU, popř. spustil externí monitor atd.):
    Section "ServerFlags"
            Option "AutoAddDevices" "True"
    EndSection
    
    Section "ServerLayout"
            Identifier     "MyLayout1"
            Screen      0  "Screen0" 0 0
            3Screen      1  "Screen1" 0 0
            #InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
            #InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
            #Option         "Xinerama" "1"
    EndSection
    
    
    Section "Files"
    EndSection
    
    Section "Module"
            Load "freetype"
            Load "i2c"
            # Load "xtt"
            Load  "extmod"
            Load  "dbe"
            Load  "record"
            #Load  "xtrap"
            Load  "type1"
            # Load  "dri"
            Load  "glx"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Identifier  "Mouse0"
            Driver      "mouse"
            Option      "Protocol" "Auto"
            #Option     "Emulate3Buttons"
            Option      "Device" "/dev/input/mice"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Identifier  "Keyboard0"
            Driver      "kbd"
            Option      "XkbModel" "pc102"
            Option      "XkbLayout" "cz"
    EndSection
    
    Section "Monitor"
            Identifier   "BookLCD15"
            VendorName   "Seiko/Epson"
            ModelName    "Seiko"
     ### Comment all HorizSync and VertRefresh values to use DDC:
            HorizSync    30.0 - 75.0 # 31.5 - 31.5
            VertRefresh  60.0 # 50.0 - 70.0
            Option       "DPMS" "True" # power saving
    EndSection
    
    Section "Monitor"
            Identifier   "FujitsuLCD17"
            VendorName   "FujitsuSiemens"
            ModelName    "FujitsuP17/2"
            HorizSync    82
            VertRefresh  76
            Option       "DPMS" "True" # power saving
    EndSection
    
    Section "Device"
            Identifier  "nvidia_vga"
            Driver      "nvidia"
            VendorName  "NVIDIA Corporation"
            BoardName   "GeForce 8600M GT"
            Screen      0
            Option      "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1"
            Option      "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x2233; PowerMizerDefault=0x3; PowerMizerDefaultAC=0x2"
            Option      "Coolbits" "1" # enable on the fly overclocking
            #power saving - basically there is only a checkbox inside enabling you to disable vBlank interrupts, thus reducing by 60 the number of CPU wakeups.
            Option      "OnDemandVBlankInterrupts" "True"
            Option      "RenderAccel" "True"
            #Option "AllowGLXWithComposite" "true"
            Option      "ConnectedMonitor" "DFP"
            Option      "UseDisplayDevice" "DFP"
            Option      "AddARGBGLXVisuals" "True"
            Option      "ConnectToAcpid" "True"
            #Option      "EnableACPIHotkeys" "True"
            Option      "EnableACPIBrightnessHotkeys" "True"
    EndSection
    
    #Section "Device"
    #        Identifier      "VboxVideo"
    #        Driver          "vboxvideo"
    #        Option      "RenderAccel" "True"
    #EndSection
    
    
    Section "Device"
            Identifier  "nvidia_dsub"
            Driver      "nvidia"
            VendorName  "NVIDIA Corporation"
            BoardName   "GeForce 8600M GT"
            Screen      1
            Option "RenderAccel" "true"
            Option "AllowGLXWithComposite" "true"
    EndSection
    
    #Section "Extensions"
    #       Option "Composite" "Enable"
    #EndSection
    
    
    Section "Screen"
            Identifier  "Screen0"
            Device      "nvidia_vga"
            Monitor     "BookLCD15"
            DefaultDepth     24
            Option      "AddARGBGLXVisuals" "True"
            Option      "RenderAccel" "True"
            Option      "ConnectedMonitor" "DFP"
            Option      "UseDisplayDevice" "DFP"
    
            #Option "AllowGLXWithComposite" "true"
            Option         "TwinView" "1"
    
            SubSection "Display"
                    Viewport   0 0
                    Depth     24
                    Modes    "1280x800" "1024x768"
            EndSubSection
    EndSection
    
    Section "Screen"
            Identifier "Screen1"
            Device     "nvidia_dsub"
            Monitor    "FujitsuLCD17"
            DefaultDepth    24
            Option         "AddARGBGLXVisuals" "True"
            Option         "RenderAccel" "True"
            #Option "AllowGLXWithComposite" "true"
            Option         "TwinView" "1"
            SubSection "Display"
                    Depth   24
                    Modes   "1280x960" "1024x768"
            EndSubSection
            SubSection "Display"
                    Depth   16
                    Modes   "1280x960" "1024x768"
            EndSubSection
    EndSection
    #Section "Extensions"
    #    Option         "Composite" "Enable"
    #EndSection
    
    Potřebuji nějakou specifickou verzi proprietárních driverů, popř. upravit nějaké nastavení? Děkuji.

    Odpovědi

    20.7.2012 19:14 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    Špatný kabel k externímu monitoru a tím pádem si HW myslí že žádný není připojen.

    Není nutné třeba externí monitor zapnout pomocí fn + nějaká klávesa (u mého je přepínání na f4) ?

    Nesvobodné ovladače fungují?

    Když smažeš komplet xorg.conf tak to udělá co ?

    Něco v logu od xserveru?
    20.7.2012 19:25 Najkl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    Omlouvám se, nenapsal jsem tam ta správná slova.

    Tedy s nouveau mi externí monitor funguje, problémem je, že nouveau 3D zatím neumí a mesa není to pravé.

    Smazaný xorg.conf za použití proprietárních nvidia-drivers mi nespustil Xka a hodil errory. xorg.conf generovaný od nvidia-settings a podobných aplikací mi zase způsobil nefunkční klávesnici a myš na tty7.

    Oproti tomu smazaný xorg.conf za použití svobodných ovladačů nezpůsobuje žádný problém, externí monitor mi ukazuje už i kontrolu disků během nabíhání systému, to samé na debianu - automaticky jsou vybrány svobodné ovladače.

    Můj xorg.conf pro svobodné ovladače a funkční externí monitor teď vypadá takto:
    Section "InputClass"
            Identifier  "Keyboard0"
            Driver      "evdev"
            Option      "XkbModel" "pc102"
            Option      "XkbLayout" "cz"
    EndSection
    
    20.7.2012 19:56 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    A co vygenerovat ten xorg.conf tím nvidia-drivers a smazat položky pro myš a klávesnici?

    Jinak co to vypisuje do logu - vypíše to oba monitory?
    21.7.2012 12:53 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor

    Pokiaľ sa správne pamätám, tak som tento problém riešil dvomi definiciami sekcie Device

    Link na jeden návod. Neviem či bude fungovať na vašom systéme.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    21.7.2012 13:03 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    já mám GT540M a potýkám se asi s podobným problémem na HDMI, jenže mi to nefunguje ani s nouveau :-(

    taky díky Optimus nejde používat obojí(intel/nvidia) dohromady, škoda že jsem neměl na T520 s hw muxem

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.