Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jak se v linuxu vypisuji vsechny adresare? Zkousel jsem si postupne: 1. vytvorit soubor: touch soubor 2. vytvorit skryty soubor: touch .skryty 3. vytvorit adresar mkdir adresar 4. vypsat soubory ls vypise se: adresar soubor 5. vypsat vsechny soubory ls -a vypise se: . .. adresar soubor 6. vypsat jen adresare ls -d vypise se: . A tady jsem skoncil a nechapu proc se nevypsalo ". .. adresar" ??? Taky moc nechapu proc se vypisuje . a .. kdyz jsou to jen pomucky jak oznacit aktualni adresar a ten nad nim. Aktualni adresar a jeho parent prece nejsou v aktualnim adresari. Linux je dost nelogicky :-/
ls
command. mozes pouzit switch -A
- almost all - ten ti ich uz nevypise (./..
).
myslim, ze ls nema sam o sebe taky switch, ze by vypisal len adresare tak ako chces ty. da sa s tym vsak pohrat a poskladat kommandy. napriklad:
ls -la | grep ^dalebo cez
find
:
find ./* -type d -pruneak chces aj dot directories (co su akoze "skryte"), ale nie cwd/parent dir (
./..
):
find ./* ./.* -type d -prune \! -name . \! -name ..ja osobne dost casto pouzivam ten "dirty" ls. nie je to asi celkom koser, ale posluzi.
Taky používám toto.ls -la | grep ^d
ls -ld */ .*/(bez
.*/
) aby nelistoval dot directories.
ale ten ls+grep sa podla mna da rychlejsie napisat na klavesnici, je sikovnejsi.
tento cez ls mozes skor pouzit pri skripte, aby si sa zbytocne neforkoval cez grep.
Prikaz 'ls -d */' funguje tak jak jsem si predstavoval, akorat pridava za adresare lomitko. Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'. Proc se tam musi psat to lomitko. Grep jde pouzit jen na vypis, kde se vypisou prava a typ souboru/adresare, ale na jednoduchy vypis uz ne. Ach jo, je to tak nejednotne a nelogicke, ze se to budu muset naucit nazpamet, ale prikazova radka linuxu me urcitym zpusobem pritahuje :)
Prepinac -d jsem uz pochopil, ale uz nechapu proc nefunguje 'ls -d *'.Nepochopil. Volba
-d
není filtr, ale potlačuje vlastnost ls, že vypisuje obsah adresářů předaných na příkazové řádce. Takže ls -d *
funguje zcela správně, ale je jednoduší použít prosté ls -l
. Doporučuju si před to ls
napsat ještě echo
, aby se třeba nestalo, že máš pocit, že ls
vidí tu hvězdičku. Nevidí, hvězdu řeší shell.
ls
sa da simulovat aj cez echo
:
echo * .*neviem ake prostredie ti je familiarne, ale aj DOSovske (ci teraz Windowsacke)
dir
sa sprava velmi podobne ..
inu naspamat sa ich ucit nemusis. mas tu na to man stranky:
# man man # man lsco pouzivas casto si zapamatas..
dir
a ls
a ich vypis z pohladu uzivatela;
preto som pouzil aj alibisticke slovicka ako: "podobny", "v jednoduchosti povedane".
inak mas pravdu.
Tiskni
Sdílej: