Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
root@tux:~# tail /etc/ssh/sshd_config Compression yes Subsystem sftp internal-sftp Match group sftponly ChrootDirectory /var/ssh-chroot ForceCommand internal-sftp X11Forwarding no AllowTcpForwarding no root@tux:~# cat /etc/passwd | grep pokus pokus:x:1003:1003:Pokus SFTP,,,:/home/pokus:/bin/false root@tux:~# cat /etc/fstab | grep ssh /home /var/ssh-chroot/home bind bind 0 0 root@tux:~# cat /etc/group | grep sftponly sftponly:x:1004:pokus root@tux:~# ls -lh /var/ssh-chroot/ celkem 4,0K drwxr-x--x 6 root root 4,0K srp 29 22:39 home root@tux:~# ls -lh /var/ssh-chroot/home/ celkem 16K drwx------ 23 martin martin 4,0K srp 27 15:50 martin drwx------ 3 pokus pokus 4,0K srp 31 11:57 pokusKdyz se uzivatel pripoji ve Windows pres WinSCP, tak ho to hodi do jeho /home/pokus, kdyz ale prejde o uroven vys, tak mu to logicky hodi chybu (nema R pro /home) a nemuze se dostat zpet do sveho home. V ubuntu se pri pripojeni automaticky zobrazuje adresar / - takze to taky nejde. Jedine co by slo je dat /home prava 755 (+R), to si ale nechavam jako posledni nouzovou moznost - nechci aby uzivatel videl seznam vsech uzivatelu. Jak to resite?
Chroot môžeš urobiť aj priamo do domovských adresárov. Myslím, že je na to zástupný znak, ktorý to umožni.Podľa dokumentácie je to %h
Možnosti ako zamädziť login užívateľa je viac. Môžeš použiť pam moduly, libpam-chroot. Pri libpam-chroot je nutné vypnúť PrivilegeSeparation. Ďalej je možné nahodiť balíček scponly
. V dokumentácii k ssh je pisané ak chceš použiť chroot, tak tam musíš mať povolené zariadenia a spúštanie.
V /etc/fstab máš urobení bind na home adresáre. Ak by si chcel oddeliť užívateľov, tak by si musel definovať pre každého užívateľa. nehovorím, že nie je to možné ošetriť, ale vyžadovalo by to bežiaci skript s právami roota, alebo cez sudo.
Podľa mňa by bola lepšia verzia uzavrieť celý ssh a sftp do chrootu a potom nejakým skriptom prenášať data do home adresárov. Inými slovami by bol daný server odizolovaní od zvyšku systému.
Na zvýšenie bezpečnosti je samozrejme nutné zabezpečiť základ systému.
Tiskni
Sdílej: