Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
AD 1,2: prikaz cat /proc/cpuinfo
vypise parametry o CPU nekde v radku features by melo byt napsano mtrr. To znamena ze je procesor podporuje (Ppro, PII, K6, Cyrix M-II a dale, snad sem nic nevynechal...). Pokud je procesor nepodporuje a presto je volba zapnuta, muze to nekdy delat problemy pac je nektere ovladace chcou nastavit... tohle se mi napr. deje na p100ce.
AD 3: cat /proc/mtrr
vypise soucasne nastaveni. Pokud jsou tam nejake dva radky tak to uz nekdo nastavil. Pises framebuffer, predpokladam ze pouzivas tdfxfb, ono je to videt z toho parametru jadra tak ten si registry nastavuje. Nektere (k6) procesory maji malo registru, napr. dva, takze pak to muze hazet takoveto chyby i pri pokusu nastavit je naprosto stejne jak uz byly, coz muze byt tento pripad.
Takze pokud jsou spravne nastaveny jiz z framebufferu, neni duvod k obavam aby te to stvalo, vykon je stejny a vubec o nic nejde
PS: S tim framebufferem je to presny postreh
PPS: Mam stejnou/podobnou konfiguraci (k6-III, voodoo3) takze to muzu jeste vyzkouset jestli mi to ty hlasky hodi takymodprobe tdfxfb
pokud to delas rucne) nez Xka. Pokud se rozhodnes natahnout ho kdyz uz pobezi Xka bude mit blbej kurzor (takovy hnusny ctverec pres pul obrazovky...)
You've got a point...
-djz
Vsiml jsem si i z profilu (je to opravdu moc fajn jak ted vypadaji profily!) ze zapasis s mplayerem... takze:
-fs
nebo klavesa f nebo fs = yes
ci tak nejak v configuracnim souboru mplayera (nekde v ~/.mplayer/config tusim) by to mela jistit
geometry
(?) opet v prikazove radce nebo konfiguraci. Proste lze si urcit jestli ma jet vlevo vpravo nahore dole nebo vystredena, mam to vystredene a fullscreen, pak to vypada tak nejak prirozene, jen si z hlavy nepamatuju ty volby, dyztak poslu config setterm -blank 0 -powersave off
, maleho kurzoru se nezbavis (resp. ja se ho zbavuji prepnutim do konzole s aumixem, cimz nastavuji hlasitost a nerusi me kurzor)
-expand
aby cas a titulky nelezly do filmu, take to vypada hezci a jeste u sebe mam malou upravu ze mam vetsi font pro titulky nez pro osd o jedno (asi 16ku a 14ku pismo). Console rules!
cat /proc/fb
vypise ze framebuffer je tdfx a ne vesa a pokud neexistuje modul tdfxfb.o a tim padem je primo v jadre. Dale pokud budes chtit prehazovat mody existuje na to utilitka fbmode pro pocitani modu ala X x Y - refr. utilitka gtf.c vypoti mod jak pro framebuffer tak pro Xka, napr. mam takhle sledovani filmu 16bpp 800x600 pri 100Hz.Konfigurak:
# ~/.mplayer/config vo=sdl # aby to jelo v X i na konzoli ao=sdl # aby nedelal problemy zvuk fs=yes # full-screen double=yes # pro cerne pozadi a ciste menu monitoraspect=4:3 # ze nemam siroky monitor # preferovana rodina kodeku, zde ffmpeg aby to jelo svizneji #vfm=5 # pro 0.90 to uz neni aktualni cache=8192 geometry=50%:50%To uz je asi tak vse a vse co me napada, kazdopadne s tim zlom vaz a at to dlouho neodolava
Tiskni
Sdílej: