abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: FOR proč nefunguje (kde je chyba)

    pepe_ avatar 9.9.2012 16:18 pepe_ | skóre: 48
    FOR proč nefunguje (kde je chyba)
    Přečteno: 519×

    Ahojky , potřebuji vysvětlit FOR :

     

    a="Zkouska psani textu" ; b=(${#a}) ; for i in {1..b} ; do sleep .02 ; echo -en "${a:i-1:1}" ; done ; echo -en "\n"

    Tnefunguje s chybou :  bash: a: {1..b}: syntaktická chyba: očekáván operand (chybný token je „{1..b}“)

     

    Funguje jen

    a="Zkouska psani textu" ; b=(${#a}) ; for i in $(seq $b) ; do sleep .02 ; echo -en "${a:i-1:1}" ; done ; echo -en "\n"

     

    Jak zadat do FORu        for i in {1..b}  aby to fungoval jak má ?

     

    Děkuji.


    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    pepe_ avatar 9.9.2012 16:30 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)

    Řešení ikdyž podivné

     

    a="Zkouska psani textu" ; b=(${#a}) ; for (( i=1 ; $i-$b-1 ; i=$i+1 )) ; do sleep .02 ; echo -en "${a:i-1:1}" ; done ; echo -en "\n"

    pepe_ avatar 9.9.2012 16:39 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)

    Jak to upravit pro /BIN/SH  respektive /bin/sh  ?

    9.9.2012 18:28 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)
    #!/bin/sh
    
    a="Zkouska psani textu"
    b=`expr length "$a"`
    
    for i in `seq 1 $b`
    do
    sleep .02
    part=`expr substr "$a" "$i" 1`
    echo -n "$part"
    done
    
    echo
    pepe_ avatar 9.9.2012 19:34 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)

    To je sice hezké ale    když neobsahuje  seq  ani expr ?

    9.9.2012 19:56 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)
    seq je GNU, ale expr je POSIX.1, tudíž neobsahuje-li systém expr, není to plnohodnotný unixový systém a je zapotřebí prozkoumat a popsat možnosti, co vlastně k disposici je. Bez toho se nedá radit, protože POSIX je dost základní předpoklad, který každý normálně činí implicitně...
    9.9.2012 22:52 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)
    #!/bin/sh
      
    a="Zkouska psani textu"
    b=`expr length "$a"`
    i=1
     
    while [ $i -le $b ]
    do
    sleep .02
    part=`expr substr "$a" "$i" 1`
    echo -n "$part"
    i=$((i+1))
    done
      
    echo
    

    Je to bez pouzitia seq , ale ako odstranit resp. cim nahradit expr , tak to teda nemam sajn. Takze, co povedal l4m4, tak to plati. Bez znalosti dostupnosti sady nastrojov je tazko cokolvek spravit. A osobne som ani netusil, ze expr moze byt nedostupny. Urcite to nesposobovala nedostupnost seq ?

    pepe_ avatar 10.9.2012 19:18 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)

    Máš pravdu , EXPR má i router .

     

    /bin:
    boot.sh             convert_forward.sh  df                  gzip                login               mv                  sleep
    busybox             convert_mac.sh      disconnect.sh       hostname            ls                  netstat             tar
    cat                 convert_tf.sh       dmesg               ip                  mkdir               ping                true
    chmod               cp                  echo                kill                more                ps                  umount
    chown               date                false               lash                mount               rm                  uname
    connect.sh          dd                  grep                ln                  msh                 sh                  vi
    
    /sbin:
    approconfig  auth         calc         ifconfig     init         iwcontrol    iwpriv       reboot       syslogd      tcpdump      vnstat
    arp          brctl        flash        ifstat       iptables     iwlist       klogd        route        tc           udhcpc       watchdog
    
    /usr/bin:
    [           clear       cut         expr        ftpget      killall     nslookup    reset       test        tr          uptime
    arping      crontab     dumpleases  free        ftpput      logger      renice      telnet      top         traceroute  wc
    
    /usr/sbin:
    crond          dnsmasq        dropbearkey    ftpd           inetd          pppoe-relay    telnetd        udhcpd
    dhcrelay       dropbear       dropbearmulti  httpd          pppd           rdate          tinysnmpd

    a to se dá považovat za minimalistický linux. Takže vyřešeno i SH. Děkuji.

    9.9.2012 19:04 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)
    #!/bin/bash
    
    
    a="Zkouska psani textu"
    #b=(${#a})
    b=${#a}
    
    # $i-$ib-1 ??? nijako neovplyvni chod
    # for (( i=1 ; $i-$b-1 ; i=$i+1 ))
    for (( i=0; i<$b; i++ ))
    do 
    	sleep .02
    	# parameter -e pre echo nema zmysel v tomto prikaze
    	# i-1 ??? tak preco nezacnes for cyklus s i=0 ?
    	#echo -en "${a:i-1:1}"
    	echo -n "${a:$i:1}"
    done
    
    # na jednej strane zakazes odsadenie na novy riadok a na druhej
    # strane povolis interpretaciu spatneho lomitka a zadas znak
    # pre novy riadok, aby sa spracoval
    # Nedava to moc logiku. :)
    #echo -en "\n"
    echo

    Som si dovolil opravit tvoje, bo neviem, ale bolo to prinajlepsom "zvlastne". :)

    pepe_ avatar 9.9.2012 19:32 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)

    a="Zkouska psani textu" ; b=${#a} ; for (( i=0; i<$b; i++ )) ; do sleep .02 ; echo -n "${a:$i:1}" ; done ; echo -en "\r"

     

    To tvoje je hezčí (děkuju).

    9.9.2012 16:33 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)
    Tedy v bashi moc nepíšu, ale mám dojem, že syntax je for x in "word list" tedy, že množina čísel se do in musí převést na seznam slov.
    9.9.2012 17:18 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FOR proč nefunguje (kde je chyba)
    Žádná množnina čísel v bashi neexistuje, akorát konstrukce, kterou expanduje na seznam čísel (slov, chceš-li).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.