Firma X zaslala předžalobní výzvu vývojáři projektu Nitter (Wikipedia), open-source alternativního frontendu k sociální síti X (ex-Twitter), a provozovatelům instancí jako XCancel, které umožňovaly číst příspěvky bez přihlášení, reklam a javascriptu. Údajně se dopouštějí „sběru dat“. Zdrojový kód Nitteru vývojář archivoval. Vývoj již dříve přerušil v roce 2024 po tehdejším omezení API X. X je dceřiná společnost SpaceXAI Elona Muska, provozující mj. kontroverzního chatbota Grok.
Bylo vydáno Ubuntu 26.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2025 (pdf). Incidentů ubylo, sofistikovanost útočníků roste.
Open source softwarový stack AMD ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán v nové major verzi 10.0. S ROCm.AI. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Finanční skupina Partners se stala minulou neděli obětí kybernetického útoku, při kterém se útočníci dostali k některým osobním údajům klientů. Společnost o tom informovala ve čtvrtek. Ujišťuje, že peníze klientů nejsou v ohrožení. „Kybernetický útok zasáhl část IT infrastruktury naší společnosti. Ihned po zjištění útoku jsme s pomocí externích bezpečnostních odborníků začali intenzivně pracovat na minimalizaci škod. Útočníci se
… více »Americká technologická společnost Meta Platforms se dohodla, že zaplatí až zhruba 18 miliard dolarů (asi 373 miliard Kč) za mimosoudní urovnání sporu o závislosti dětí na sociálních sítích a provede významné změny pro jejich používání mladistvými. Téměř tři desítky států USA firmu v roce 2023 obvinily z toho, že sítě Facebook a Instagram vědomě navrhla tak, aby u dětí vyvolávaly závislost, a zatajovala tyto dopady před veřejností. Firma se
… více »Byl publikován aktuální přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Blíží se vydání podporující čipy M3. Vývojáře lze podpořit na GitHub Sponsors a Open Collective.
Kancelářský balík LibreOffice byl vydán ve verzi 26.8. Mimo jiné vylepšuje typografii a kompatibilitu s formáty MS Office, více v poznámkách k vydání.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 23.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 23.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
když pingnu do ip za ciscem na monowall tak to funguje ale když chci za monowall, tedy někam dál nebo do netu tak to nefunguje. ještě jsem tam dal static nat... ( jestli jsem to dobře pochopil tak je to něco jako NAT1:1 ?
díky moc za reakce
konfigurace asi taková...
Router#sh run
Building configuration...
Current configuration : 816 bytes
!
version 12.2
no service pad
service timestamps debug uptime
service timestamps log uptime
no service password-encryption
!
hostname Router
!
ip subnet-zero
ip dhcp excluded-address 172.20.0.60 172.20.0.62
!
ip dhcp pool pegasfilm
network 172.20.0.0 255.255.255.192
default-router 172.20.0.1
dns-server 10.0.0.1
lease 2
!
!
!
!
interface Ethernet0
ip address 192.168.5.96 255.255.255.0
ip nat outside
no ip route-cache
!
interface Ethernet1
ip address 172.20.0.1 255.255.255.192
ip nat inside
no ip route-cache
!
ip nat inside source list 1 interface Ethernet0 overload
ip nat inside source static 172.20.0.61 192.168.5.95
ip classless
no ip http server
!
access-list 1 permit 172.20.0.0 0.0.0.63
!
line con 0
line vty 0 1
password 4432
login
line vty 2 4
login
!
end
Router#
když pingnu do ip za ciscem na monowall tak to funguje ale když chci za monowall, tedy někam dál nebo do netu tak to nefunguje.Ja myslim, ze chyba na ciscu nebude, ale tom firewallu..
ale vyloženě forum na to neníeeeeeeehmmmm
myslel jsem že bude lepší tady. ted před pár minutamma jsem to vyřešil do toho cisca jsem zapoměl napsat routu ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 192.168.5.77 na ten centralní router s monowallem
takže už to maká
dík všem
Tiskni
Sdílej: