Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
~/.config/monitors.xml
, ale to mi definitivně nepomůže, protože bych jednak musel hodně omezit možnosti aby se to nedostalo do „špatného“ stavu a druhak mám pocit, že ten soubor stejně žije vlastním životem.xrandr
nastaví patřičné konfigurace a pak jeden tooggle, kde který mezi nimi přepíná (jen v daný okamžik možné konfigurace).gconf-editor
/apps/gnome_settings_daemon/xrandr
a pak normálním na-mapování globální zkratkové klávesy X86Video na můj script.Ctrl+F8
/* Key code of the XF86Display key (Fn-F7 on Thinkpads, Fn-F4 on HP machines, etc.) */ { VIDEO_OUT_KEY, NULL, "XF86Display" },plugins/media-keys/gsd-media-keys-manager.c:
case VIDEO_OUT_KEY: do_video_out_action (manager, timestamp); break;...
static gboolean do_video_out_action (GsdMediaKeysManager *manager, gint64 timestamp) { do_xrandr_action (manager, "VideoModeSwitch", timestamp); return FALSE; }Petr
...ale když zjistím, že je to tam natvrdo, bez možnosti konfigurace, tak budu sprostý a tím to skončí (maximálně to ohodnotím jako horší přístup, než uzavřené ovladače do win…)Tak jestli to tvoje distribuce neopatchovala, sprostý budeš :( To je Gnome OS. Já když jsem si před časem prošel commity do nautila pro Gnome 3.6, tak jsem to už nevydržel a prchl, protože pro mě už nebude použitelný. Přístup "odstranit každou funkcionalitu, kterou nelze lehce používat na dotykových zařízeních", i když snad jen v nautilovi a jedním vývojářem (ale podporovaným maintainerem), a především absolutní nezájem na diskusi, mě definitivně odradil.
Nicméně se ještě zeptám, když ses v tom už nimral...Bohužel neporadím. Jen jsem si vzpomněl, jak jsem kdysi - asi při vydání 3.4 - opravoval tucty chyb, které nakonec "chybami vůbec nebyly" včetně zadrátovaných zkratek v g-s-d.
Tiskni
Sdílej: