Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
hmm... uz mi to pekne dlouho vrta hlavou. aneb linux/Documentation/filesystems/tmpfs.txt
2) glibc 2.2 and above expects tmpfs to be mounted at /dev/shm for POSIX shared memory (shm_open, shm_unlink). Adding the following line to /etc/fstab should take care of this: tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0 Remember to create the directory that you intend to mount tmpfs on if necessary (/dev/shm is automagically created if you use devfs). This mount is _not_ needed for SYSV shared memory. The internal mount is used for that. (In the 2.3 kernel versions it was necessary to mount the predecessor of tmpfs (shm fs) to use SYSV shared memory)
v cem se vlastne lisi POSIX shm od SYSV shm?
je SYSV sdilena pamet to, ze kdyz se spusti proces, tak jeho stranky nacteny z bloku z disku sou v pameti pro vsechny procesy te same binarky ty samy (a obdobny situace)? kdezto POSIX shm je chapany jako prostredky IPC?
jestli sem se priblizne trefil, tak mi aspon na to kyvnete, jestli ne tam me nakopnete spravnym smerem pls.
sakra beru zpet... mam v tom jeste vetsi mismas, takze zacneme rozdilem shm_get a shm_open. ja vzdy myslel, ze vsechno shm_* a jeste neco vic patri pod posix ipc, je to tak?
kdyz si das ipcs, tak Shared Memory Segments je to co asi dela jak shmget, tak asi i shm_open prenositelnejsim zpusobem s odpovidajicima parametrama, ale shm_open navic dokaze jeste ty semafory, fronty zprav(mutex?)
ad 0 u shared memory, jak v df, tak /proc/meminfo a odpovidajici user space nastroje, ktery to pouzivaj, tak v 2.4 je ta nula u shared docela dlouho. sice ne od zacatku ale po nejake te zmene VMM co byla nekdy ze zacatku. proste je to citelnejsi a rychlejsi kdyz se neudrzuji vselijaky dalsi informace, aby se to dalo spocitat rozumnym zpusobem a nikomu se nechtelo implementovat nejakej silenej pocitaci algoritmus jen proto aby se admin uspokojoval cisilkama kolik usetril vhodnejma programama na pameti ;)
aha. tak uz mi to asi konecne docvaklo.
sys4/5 nebo jaka pamet (shmget) kterou poskytuje jadro, je normalne oznacena ponekud krytickou informaci, ktera je skoro nepouzitelna, (1)mimo potomky, ktery vzniknou forkem nebo clone, (2)pripadne procesy, ktere nemaji spolecneho predka a pouzivaji jine metody IPC, aby se informovaly o prostredku ipc - sdilenym segmentu, cily skoro hovadina ta dvojka.
kdezto posix tomu pridava namespace, aby dva naprosto nezavisle spusteny procesy mohly pouzivat sdilenou pamet, takze rozsiruje tu dvojku, tak aby se dala rozume pouzit.
snad sem to aspon tedka trefil.
Tiskni
Sdílej: