Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Půl hodiny jsem věnoval hledání nastavení pro BASH, aby při vyhledávání ignoroval duplikátní příkazy, které šly za sebou.
Zkouším to poprvé dobrovolně a poprvé s gtypistem.
Je to legrace, povídá si se mnou, píská na mě a počítá mi to. Je ale smutné, že správné držení a koncentraci udržím jenom pod jeho velením. Asi jsem nepoučitelný.Já jsem vážně nevěděl, od čeho se odvozují kódové názvy vydání Debianu.
Dnes jsem naposledy použil checkinstall. Nejen kvůli tomu, že jsem se už delší dobu styděl za to, že nejsem schopen se naučit dělat korektní balíky pro Debian, ale hlavně po dnešní příhodě.
Blog o tom, jak jsem na Debianu Sarge instaloval teTeX a pak ho přemlouval, aby pracoval česky.
Když jsem skoro usínal, vzpomněl jsem si na předtýdenní glosu Františka Fuky, kde přechází na linux a nedalo mi a musel jsem začít blogovat o starých časech. Nebo mladých časech? Jak je to správně, pane spisovateli?
Nastavení instrukcí pro apt-get pro ponechání dané verze balíku, na které nám záleží například protože jsme ji sami kompilovali na notebooku s P166 a ty 4 hodiny strojového času si chceme trochu užít.