Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.
Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.
Společnost Espressif Systems oficiálně představila ESP32-C5. Nový člen rodiny SoC ESP32 má 32bitové RISC-V jádro a podporuje dual-band Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
Půl hodiny jsem věnoval hledání nastavení pro BASH, aby při vyhledávání ignoroval duplikátní příkazy, které šly za sebou.
Zkouším to poprvé dobrovolně a poprvé s gtypistem.
Je to legrace, povídá si se mnou, píská na mě a počítá mi to. Je ale smutné, že správné držení a koncentraci udržím jenom pod jeho velením. Asi jsem nepoučitelný.Já jsem vážně nevěděl, od čeho se odvozují kódové názvy vydání Debianu.
Dnes jsem naposledy použil checkinstall. Nejen kvůli tomu, že jsem se už delší dobu styděl za to, že nejsem schopen se naučit dělat korektní balíky pro Debian, ale hlavně po dnešní příhodě.
Blog o tom, jak jsem na Debianu Sarge instaloval teTeX a pak ho přemlouval, aby pracoval česky.
Když jsem skoro usínal, vzpomněl jsem si na předtýdenní glosu Františka Fuky, kde přechází na linux a nedalo mi a musel jsem začít blogovat o starých časech. Nebo mladých časech? Jak je to správně, pane spisovateli?
Nastavení instrukcí pro apt-get pro ponechání dané verze balíku, na které nám záleží například protože jsme ji sami kompilovali na notebooku s P166 a ty 4 hodiny strojového času si chceme trochu užít.