Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Dnes jsem naposledy použil checkinstall. Nejen kvůli tomu, že jsem se už delší dobu styděl za to, že nejsem schopen se naučit dělat korektní balíky pro Debian, ale hlavně po dnešní příhodě.
Vinen není checkinstall ve své podstatě, ale já ve svém neuváženém jednání. Chtěl jsem si vyzkoušet blackbox-0.70 předtím než vyjde oficiálně jako balík pro Sarge. Při "instalaci" checkinstalem mi ruplo v bedně a protože jsem netušil potíže a chtěl ještě upravit --prefix= jsem zmáčkl CTRL+C. Nic nevypadalo špatně.
Udělal jsem co jsem potřeboval.
Po asi minutě mi ale spadly aplikace jako Opera, wmcpuload a podobně. Xterm nešel spustil. Opustil jsem X s úmyslem, že se v konzoli podívám co se stalo a restartuju X. Jako uživatel jsem chtěl listoval adresář ls a v tom to začalo. Tedy vlastně skončilo. Ty hlášky si už nepamatuju a už je nechci nikdy vidět. exit. Zalogovat se nepodařilo. Root ale mohl pracovat normálně. Takže práva, to mě napadlo hned.
-rwxr-xr-x 1 root root 628684 2004-09-06 20:03 /bin/bash -rwsr-xr-x 1 root root 35512 2005-02-16 17:54 /bin/login ...
Nic nevypadalo divně. Procházím kde co. /etc/passwd. V pořádku jako dalších X věcí. Začínám být nervózní, protože hlášky No shell při su user mě "znepokojují". Za 150 korun jsem konzultoval s kolegou (díky pane T-Debile za skvělou sazbu). Na nic jsme nepřišli.
Nebudu to dál rozebírat, chyba byla v právech /. Místo 755 byly 700. Teď mě můžete rozcupovat, pokud budete chtít. Za cokoli. Pokám se, proto snesu ledacos.
FIN
Tiskni
Sdílej:
neprekladat pod rootem?
Ja nepřekládám pod rootem. Jenom checkinstall se zdá být bezhlavou bestií.Teď už chápu jeho počínání, ale prostě jsem ho netušil.