Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Blog o tom, jak jsem na Debianu Sarge instaloval teTeX a pak ho přemlouval, aby pracoval česky.
Tento blog pojmu jako zápis pro pozdější případné zopakování pro svoji potřebu, pokud se to někomu dalšímu bude hodit, budu jenom rád. Dále je nutné upozornit, že je prý možno instalovat na Debian přímo něco jako tetex-cstex z CD TeXlive. To já ale nemám a tak jsem se nechal inspirovat jinde.
Zaprvé. Instalace pomocí apt-get install tetex-base tetex-bin a tetex-extra. V současnosti postupně v těchto verzích: 2.0.2c-6, 2.0.2-26, 2.0.2c-6.
Zadruhé. Na webu math.feld.cvut.cz/olsak/cstex, schodou okolností katedry mé alma mater, stáhnout archivy v sekci base kromě souborů csindex a cstrip. Rozbalit a zkopírovat jejich obsah do texmf stromu, u mě do /usr/share/texmf/.
Zatřetí. Odkomentovat v /etc/texmf/fmt.d/00tetex.cnf řádky v sekci # - Czech / Slovak: s obsahem začínajícím csplain, cslatex, pdfcsplain, pdfcslatex.
Začtvrté. Přegenerovat /etc/texmf/fmtutil.cnf pomocí update-fmtutil. Vygenerovat formáty pomocí fmtutil --all.
Zapáté. Vytvořit dávky například v /usr/bin přibližně tohoto tvaru, zde pro csplain:
#!/bin/bash exec tex -fmt=csplain -translate-file=il2-cs ${1+"$@"}
To je všechno. Já zdrojové soubory .tex překládám právě touto dávkou. O LaTeXu nevím nic.
Tiskni
Sdílej:
zadruhe: dpkg -L tetex-base | grep cslatex
/usr/share/texmf/tex/cslatex
... a hromada souboru
Takze v systemu CS(La)TeX uz je.
Protoze stoji za prd. A to obecne, netyka se to debiana.no, myslel jsem to trošku jinak - právě konkrétně na ten Debilan že je Babel na prd je obecně rozšířený názor o kterém nechci flamovat (i když třeba na moje potřeby napsání nějakých protokolů to bohatě stačilo) jenomže ... je to systémové řešení (nebo aspoň pokus o něj), a měl jsem zato, že politika Debilanu je taková, že raději vezmou horší "čisté" řešení, nežli podporovat kdejakou obskurnost, i v případě, kdy je to proti zájmu uživatelů ...
Problem se pokousel resit Olsak, ale s lidmi od Babela (Frank neco?) nebyla vubec rec -- urcite by se dala dohledat jejich komunikace.podobný názor už jsem slyšel, když jsem se o Babelu kdysi bavil s jedním TeXpertem, ale v průběhu komunikace jsem dospěl k přesvědčení, že zrovna on nemá kolegům z Babelu co vyčítat, že neochota k domluvě je silně oboustranná; skoro by se na jeho přístup hodilo označení "zapšklé čecháčkovství" poněkud mě to zaskočilo, poněvadž šlo o člověka, jehož práce pro komunitu si velmi vážím ... p.s. nebyl to Petr Olšák
p.s. nebyl to Petr OlšákFuj, to jsem se lekl. I kdyz ma proti LaTeXu vyhrady, stejne nam dela podporu, za coz mu budiz nehynouci dik!