Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Blog o tom, jak jsem na Debianu Sarge instaloval teTeX a pak ho přemlouval, aby pracoval česky.
Tento blog pojmu jako zápis pro pozdější případné zopakování pro svoji potřebu, pokud se to někomu dalšímu bude hodit, budu jenom rád. Dále je nutné upozornit, že je prý možno instalovat na Debian přímo něco jako tetex-cstex z CD TeXlive. To já ale nemám a tak jsem se nechal inspirovat jinde.
Zaprvé. Instalace pomocí apt-get install tetex-base tetex-bin a tetex-extra. V současnosti postupně v těchto verzích: 2.0.2c-6, 2.0.2-26, 2.0.2c-6.
Zadruhé. Na webu math.feld.cvut.cz/olsak/cstex, schodou okolností katedry mé alma mater, stáhnout archivy v sekci base kromě souborů csindex a cstrip. Rozbalit a zkopírovat jejich obsah do texmf stromu, u mě do /usr/share/texmf/.
Zatřetí. Odkomentovat v /etc/texmf/fmt.d/00tetex.cnf řádky v sekci # - Czech / Slovak: s obsahem začínajícím csplain, cslatex, pdfcsplain, pdfcslatex.
Začtvrté. Přegenerovat /etc/texmf/fmtutil.cnf pomocí update-fmtutil. Vygenerovat formáty pomocí fmtutil --all.
Zapáté. Vytvořit dávky například v /usr/bin přibližně tohoto tvaru, zde pro csplain:
#!/bin/bash exec tex -fmt=csplain -translate-file=il2-cs ${1+"$@"}
To je všechno. Já zdrojové soubory .tex překládám právě touto dávkou. O LaTeXu nevím nic.
Tiskni
Sdílej:
zadruhe: dpkg -L tetex-base | grep cslatex
/usr/share/texmf/tex/cslatex
... a hromada souboru
Takze v systemu CS(La)TeX uz je.
Protoze stoji za prd. A to obecne, netyka se to debiana.no, myslel jsem to trošku jinak - právě konkrétně na ten Debilan že je Babel na prd je obecně rozšířený názor o kterém nechci flamovat (i když třeba na moje potřeby napsání nějakých protokolů to bohatě stačilo) jenomže ... je to systémové řešení (nebo aspoň pokus o něj), a měl jsem zato, že politika Debilanu je taková, že raději vezmou horší "čisté" řešení, nežli podporovat kdejakou obskurnost, i v případě, kdy je to proti zájmu uživatelů ...
Problem se pokousel resit Olsak, ale s lidmi od Babela (Frank neco?) nebyla vubec rec -- urcite by se dala dohledat jejich komunikace.podobný názor už jsem slyšel, když jsem se o Babelu kdysi bavil s jedním TeXpertem, ale v průběhu komunikace jsem dospěl k přesvědčení, že zrovna on nemá kolegům z Babelu co vyčítat, že neochota k domluvě je silně oboustranná; skoro by se na jeho přístup hodilo označení "zapšklé čecháčkovství" poněkud mě to zaskočilo, poněvadž šlo o člověka, jehož práce pro komunitu si velmi vážím ... p.s. nebyl to Petr Olšák
p.s. nebyl to Petr OlšákFuj, to jsem se lekl. I kdyz ma proti LaTeXu vyhrady, stejne nam dela podporu, za coz mu budiz nehynouci dik!