Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Time adjustments are made by ntpdate in one of two ways. If ntpdate determines the clock is in error more than 0.5 second it will simply step the time by calling the system settimeofday() routine. If the error is less than 0.5 seconds, it will slew the time by calling the system adjtime() routine. The latter technique is less disruptive and more accurate when the error is small, and works quite well when ntpdate is run by cron every hour or two.
yum install ntp && chkconfig ntpd on
/etc/ntp.conf: restrict 127.0.0.1 restrict -6 ::1 server 0.fedora.pool.ntp.org iburst server 1.fedora.pool.ntp.org iburst server 2.fedora.pool.ntp.org iburst server 3.fedora.pool.ntp.org iburst
synchronised to NTP server (77.78.110.71) at stratum 3 time correct to within 77 ms polling server every 1024 sa kdybych už byl úplně chtivý informací, zkusil bych ntpq a příkaz peers.
restrict
? Hádám, že je to pro případ že bych v pominutí smyslu vypnul iptables, tak aby mě někdo nepoužíval jako časový server.
fedora.pool.ntp.org
asi nebudou ty nejlepší servery a synchronizace proti serveru v americe s delay 100ms a jitter 50ms je blbost.
Na druhou stranu, pokud jde tazateli o přibližnou synchronizaci a seštelování jednou či dvakrát denně tak cron a ntpdate je v pohodě.
Co takhle vyřešit HW problém?
Pokud se čas rozchází moc a čímdál tím víc tak nebude slabá baterka na MB (nejdříve to začne odnášet čas pokud je zrada tam).
No a potom to řešit SW použít ntpd a je po problému a jako servery vložit:
server 0.cz.pool.ntp.org
server 1.cz.pool.ntp.org
server 2.cz.pool.ntp.org
server 3.cz.pool.ntp.org
crontab -e
30 01 * * * /usr/sbin/ntpdate sk.pool.ntp.org
dufam ze to bude fungovat a v noci o 1:30 to updatuje
(btw zistil som, ze za 24 hod to robi rozdiel cca 10 s)
Oct 31 01:30:01 local-server /USR/SBIN/CRON[32736]: (root) CMD ([ -x /usr/sbin/update-motd ] && /usr/sbin/update-motd 2>/dev/null)
Lenze ten riadok vidim kazdych 10 min :)
-0.477450 1351253295 0.000000
1351253295
UTC
Tiskni
Sdílej: