Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
ldd bash
linux-vdso.so.1 => (0x00007fffb77f2000) libtinfo.so.5 => /lib64/libtinfo.so.5 (0x0000003e9b400000) libdl.so.2 => /lib64/libdl.so.2 (0x0000003e91800000) libc.so.6 => /lib64/libc.so.6 (0x0000003e91c00000) /lib64/ld-linux-x86-64.so.2 (0x0000003e91400000)Vytvořil jsem adresář chroot1 a v něm podadresáře
/bin
a /lib
do adresáře binjsem dal samotnou binárku bashe a do adresáře
/lib
knihovny libtinfo.so.5
, libdl.so.2
, libc.so.6, Pokud zadám
chroot /chroot1
Dostanu: chroot: cannot change root directory to /chroot1: No such file or directory
Podobný dotaz tu už několikrát byl, ale nepodařilo se mi na to přijít.
Petr
To by nevadilo. Horší je, pokud zapomněl spustit 'ldconfig -r /chroot1
'.
K původnímu dotazu: strace
obvykle řekne lépe, co konkrétně selhalo a jak.
ldconfig netřeba, pokud se tam prostě nakopírují cíle těch symlinků, ne symlinky samy.
Ale jen pokud je tam bude kopírovat pod jménem shodujícím se s soname.
chroot("/chroot1") = -1 ENOENT (No such file or directory)Tento odkaz
open("/usr/share/locale/en_US.UTF-8/LC_MESSAGES/coreutils.mo", O_RDONLY) = -1 ENOENT (No such file or directory)Na tohle mi Google nic moc nevyhodil. Budu rád za jakoukoli radu Petr
Vytvořil jsem adresář chroot1??? Je to /chroot1 (tedy v /), nebo je ten adresář kdovíkde? Pokud je kdovíkde, tak je zapotřebí dát chrootu cestu k němu, ať už je kdekoli, nikoli /chroot1, který skutečně neexistuje.
chroot1
je v mém domácím adresáři, pokud zadám příkaz ve tvaru chroot /home/petr/chroot1
dostanu chroot: failed to run command `/bin/bash': No such file or directory
Děkuji
chroot="/tmp/chroot" testCommandsInsideJail=["bash"]Potom vytvoření:
sudo makejail bash.pyNásledně:
sudo chroot /tmp/chroot bash-4.2#
Tiskni
Sdílej: