Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na
… více »V kryptografické knihovně OpenSSL bylo nalezeno 12 zranitelností. Opraveny jsou v upstream verzích OpenSSL 3.6.1, 3.5.5, 3.4.4, 3.3.6 a 3.0.19. Zranitelnosti objevila společnost AISLE pomocí svého autonomního analyzátoru.
Desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. V programovacím jazyce Rust s využitím stavebních bloků z projektu Smithay jej napíše Brian Tarricone. Úprava stávajícího xfwm4 tak, aby paralelně podporoval X11 i Wayland, se ukázala jako špatná cesta.
Desktopové prostředí KDE Plasma 6.8 poběží už pouze nad Waylandem. Vývojáři, kteří s rozhodnutím nesouhlasí, vytvořili fork KDE Plasma s názvem SonicDE (Sonic Desktop Environment) s cílem zachovat a vylepšovat podporu X11.
Byla vydána nová stabilní verze 7.8 dnes již jedenáctiletého webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 144. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
GNU gettext (Wikipedie), tj. sada nástrojů pro psaní vícejazyčných programů, dospěl do verze 1.0. Po více než 30 letech vývoje. Přehled novinek v souboru NEWS.
Chris Kühl (CEO), Christian Brauner (CTO) a Lennart Poettering (Chief Engineer) představili svou společnost Amutable. Má přinést determinismus a ověřitelnou integritu do linuxových systémů.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.1 je Witty Woodpecker. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Deník TO spustil vlastní zpravodajský webový portál ToHledej.CZ s internetovým vyhledávačem a bezplatnou e-mailovou schránkou. Dle svého tvrzení nabízí 'Zprávy, komentáře, analýzy bez cenzury' a 'Mail bez šmírování a Velkého bratra'. Rozložením a vizuálním stylem se stránky nápadně podobají portálu Seznam.cz a nejspíše je cílem být jeho alternativou. Z podmínek platformy vyplývá, že portál využívá nespecifikovaný internetový vyhledávač třetí strany.
Computer History Museum (Muzeum historie počítačů) zpřístupnilo své sbírky veřejnosti formou online katalogu. Virtuálně si tak můžeme prohlédnout 'rozsáhlou sbírku archivních materiálů, předmětů a historek a seznámit se s vizionáři, inovacemi a neznámými příběhy, které revolučním způsobem změnily náš digitální svět'.
Zdravím,dosud jsem měla klasické PC staré řadu let, ale dosloužilo. Nyní jsem si pořídila NB Acer aspire one. Nemá CD. Po spuštění je tam možnost nastavit si MeeGo, ale nic dalšího. Dostala jsem k tomu sice DVD - resource DVD. Jednak anglicky moc neumím /jenom tak základy/ a nejsem vůbec zběhlá v IT problémech. Z instrukcí jsem vyrozuměla, že si mohu vše stáhnout na na www.linpus.com. Jenomže jsem stránku otevřela a vůbec tomu nerozumím a jsem v koncích jako naprostý laik. Myslím, že ve starém PC bylo Windows a byla jsem na něj zvyklá. Poradí mi prosím někdo? A četla jsem i o rozdělení disku - to taky nevím vůbec jak na to... Já se omlouvám, že moje dotazy jsou pro odborníka asi i k smíchu, ale potřebuji na notebooku pracovat. V oboru IT se vůbec nevyznám. Moc děkuji případnému obětavci za pomoc a trpělivost. A.
Je to pravdepodobne najlacnejsi notebook, bez predinstalovaneho windows. Da sa to zistit tak, ze zospodu je farebna nalepka s napisom windows 7 a kodom.
V pripade kupy aceru bez windows, je tam predinstalovany linux Linpus, ktory je ale katastrofa.
Riesenie pre vas je kupit original windows 7 (len nie starter verziu) a nechat si ju niekym skusenym nainstalovat a nastavit. Za poplatok to vacsinou urobia aj predajcovia. Samotny windows stoji od cca 2 000 kc vyssie.
Rada, ale uz neskoro je pred kupou sa poradit a kupit o par kc drahsi notebook ale uz s preinstalovanym windowsom.
Tiskni
Sdílej: