Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj všem, mám takový problém k řešení. Na jednoúčelových strojích mám instalováno Ubuntu a prohlížeč Opera, který trvale zobrazuje několik málo cyklicky se opakujících stránek ve fullscreenu, k ničemu jinému se nepoužívá. Prohlížeč se spouští skriptem po startu PC včetně maximalizace (simulace stisku F11).
Problém nastává v případě, kdy je PC buďto "natvrdo" vypnuté a zapnuté anebo dojde k výpadku proudu. Po náběhu se Opera nespustí, ale zobrazí okno, že "Poslední relace byla neočekávaně ukončena" a čeká na výběr, odkud mám začít, a odkliknutí. Což je samozřejmě špatně, já bych potřeboval nastavit její chování tak, aby ignorovala neočekávané ukončení a vždy naběhla na domovskou stránku. Nikde jsem ovšem nenašel, zda to vůbec jde a jak, ani Googlem, ani na fórech Opery.
Uvítám jakoukoliv radu, jak tu Operu "přiohnout" a prosím - rada na instalaci jiného prohlížeče nebo dokonce systému je bohužel offtopic, jedná se o několik desítek strojů geograficky od sebe vzdálených, takže jakýkoliv zásah do instalace je až úplně krajní řešení.
Děkuji.
Řešení dotazu:
-pd
) a zabijes ju kill -9
. Zalohujes si adrear. Spustis znova a ukoncis normalne. Prikazom diff -rN
porovnas v com sa adresare lisia a zistis, ze len v operaprefs.ini
po pade ostane Run=1
, pri normalnom ukonceni Run=0
(cca 14. riadok v subore). Takze jedine, co musis, je sedom upravit tento riadok, alebo mat pripraveny korektny konfigurak a prepisat nim ten "poskodeny".
Tiskni
Sdílej: