Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
jj muze byt, casto to ale je treba i nedostatek operacni pameti, jakmile to zacne swapovat na nedej boze vytizeny disk tak je to uplne konecna a ono 150 lidi klikajici do aplikace co si treba vezme 200 MB ram, dokaze vycerpat klidne i 32GB :)
Jak uz zde bylo receno, zakladem je zjistit co to brzdi. Jinak me zkusenosti, pokud chces mit dobry vykon na strankach ktere jsou v PHP, tak idealni je kombinace: nginx+php-fpm k tomu nejaky akcelerator pro PHP napr(XCACHE, APC - stim jsem mel potize)(opravdu to zrychluje beh php az nekolikanasobne) a uplne perfektni je to vsechno rozsirit jeste o memcached teda pokud to dana php aplikace umi vyuzit nebo si sam autorem a muzes tam doprogramovat cachovani, napriklad nam se osvedcilo mit v memcache ulozene session, jelikoz to pka umoznuje nezamykani session souboru takze muze byt provadeno vice paralernich dotazu (ono to zamozrejme jde i s file session ale to neni tak pohodlne).
Jo a jetse jedna vec, na mem stroji hodne pomohli SSD disky
KeepAlive Off
tím nebudou apache zdrzovat pomali klienti a proces se uvolni dalsim pozadavkum.
No a pak samozrejmne predradid apachy Ngix ktery bude vyrizivoat veskery staticky obsah a nebude tim otravovat apache.
Honza Vrána
Tiskni
Sdílej: