Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Řešení dotazu:
Debian testing je také rolling updates distro.
afaik jediny dalsi rolling distro je gentooDebian testing/unstable? Sabayon?
a to je kapku drsnejsi zalezitost :-pA já myslel, že drsňáci používají výhradně Arch.
A já myslel, že drsňáci používají výhradně Arch.Helejt nebudem z toho delat dicksize war. Ja chtel jen naznacit ze jestli ho (jako tolik jinych archistu posledni dobou) sere systemd, tak s gentoo diru do sveta neudela.
Snad kazdy release distro ma vyvojovou vetev, ale je zajimavy ze se vzdycky nejdriv ozvou debianistiTy nějakého vidíš? :) Debian testing/unstable mají docela velkou uživatelskou základnu. Můžeš je ignorovat, můžeš dokola opakovat, že je to jen vývojová větev, ale debian testing svoji stabilitou značně překonává ostatní rolling distra.
gentoo i arch maji taky svoje unstable vetve.Možná by bylo lepší místo názvů větví srovnávat jejich reálné užití. Gentooisti používají na desktopech běžně větev testing a mnozí tak činí i na serverech. Debian stable má na desktopech možná menší podíl než debian testing (k tomu nemám informace).
Ja chtel jen naznacit ze jestli ho (jako tolik jinych archistu posledni dobou) sere systemd, tak s gentoo diru do sveta neudela.Gentoo je distro jako každé jiné. Má svoje výhody i nevýhody. Navíc má teď šanci získat docela hodně aktivních uživatelů a když se na něj bohové usmějí, tak i vývojářů.
A v práci mě už dlouho trápí debianAha, takže proto ta reakce jak býk na hadr :).
Opravdové rolující distro nemá periodické freeze periodyProto existuje Debian Unstable, kterého se nedotýkají.
Aha, takze tu mame unstable ktery se sice neda pouzivat, ale je skoro rolling;A nebo se dá používat a je úplně rolling :).
Možností je celá řada, Ubuntu je téměř bez problémů, ale můžeš ještě pouvažovat nad OpenSUSE. U Fedory nebo u OpenSUSE často nevím, jak třeba rychle naisntalovat a nakonfigurovat n2n atd. Pro nejlepší použitelnost pro mne, jako pro uživatele, jsou nejlepší distribuce založené na debianu, zejména kvůli softwarové výbavě, jednoduchému přidávání repozitářů přes /etc/apt/sources.list nebo /etc/apt/sources.list.d, dobré řešení závislostí, aktuální použitelné verze programů, možnost si vybrat jakékoliv prostředí.
Tiskni
Sdílej: