Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
apt-get --purge remove avconv Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done E: Unable to locate package avconvCož asi nejde když jsem si ho zkopiloval že, poradí mi někdo jak to tedy odinstalovat? Díky
./configure
se stejnymi volbami jako pri instalaci, aby vzniknul Makefile, a potom dej make uninstall
.
Jestli puvodni zdrojaky nenajdes, zkus stahnout aktualni verzi, udelej ./configure
a podivejde do targetu uninstall (nebo install) v Makefile, aby ses inspiroval, co vsechno budes muset odstranit rucne.
Jeste muzes zariskovat a nainstalovat novou verzi, ktera by mela prepsat tu starou, a pak tu novou odinstaluj. Kazdopadne si predtim udelej zalohu nebo snapshot. Ale nejjistejsi bude to odebrat rucne.
rm
. Případně si zjistit, jestli daný software v rámci
instalace nedělá ještě něco navíc, ale to nebýva u make install
příliš časté.
Další možnost je daný software zbuildovat ve stejné verzi se stejnými parametry
a spustit make uninstall
, pokud to buildsystém umožňuje. Ale na to bys asi přišel, když o tom uninstall píšeš.
ale to nebýva u make install příliš častéAle to bývá velmi časté. Info dokumentace, desktopové soubory, MIME typy, ..., i blbé knihovny nakonec potřebují spustit ldconfig; i když posledně jmenované nedělává
make install
, realita je taková, že někdo/něco to udělat musí a pouhé odstranění souborů, které make install
vytvořil přímo, zdaleka neuvede vše do původního stavu. Řada věcí se dříve či později správně aktualizuje či přegeneruje, až nainstaluješ/odinstaluješ jiný program. Jiné věci mohou zůstat navěky (adresáře v /etc či /var).
Samostatný -- nevyřeřený -- problém je odstraňování souborů a adresářů, které to vytvořilo v home uživatelů, protože poznat algoritmicky, co považují uživatelé za hodnotná data, která mají přežít i odstranění programu (či naopak citlivá data, která zůstat nemají), prakticky nelze.
make uninstall
. Slusne vychovane makefily instaluji do /usr/local a pokud toho nemas ze zdrojaku hodne, necha se to tam dohledat a smazat rucne. (Ale zalohuj!)
Tiskni
Sdílej: