Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
UUID=9054496454494DE2 /media/WD ntfs-3g noauto,umask=000,users 0 0Po takové trapné mezihře, kdy počítač nešel bez disku spustit (chybějící parametr noauto), jsem dospěla do stavu, kdy počítač po požadavku na připojení odpoví chybovou hláškou:
Nepovedlo se připojit následující zařízení: wd Požadovaná operace selhala.: Error mounting: mout exited with exit code 1: helper failed with: Unprivileged user can not mount NTFS block devices using the external FUSE library. Either mount the volume as root, or rebuild NTFS-3G with integrated FUSE support and make it setuid root. Please see more information at http://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-faq/#unprivelegedGoogle mi na tu chybovou hlášku moc nepomohl (v jedné diskusi to kdosi v Archu po mnoha různých pokusech vyřešil přes sudo, v jiné se nakonec nikam nedobrali). Na stránce uváděné přímo na konci chybové hlášky se píše cosi o změně práv, ale kde a čeho, to jako (b)bfu moc nechápu. Po zakomentování té přidané řádky v /etc/fstab už jde USB disk připojit jako obvykle, v současnosti do /media/wd_. Moje úvaha tedy je: Mageia si evidentně někde pamatuje, kam ten disk připojovat. Pak stačí cestu přepsat v tom "pamatovacím místě" (nějaký konfigurák?). Otázka zní: Kde je ten záznam, když evidentně není v /etc/fstab? Díky za nasměrování.
Řešení dotazu:
Ahoj
O pripojovani USB zarizeni se stara udev
. Takze hledej spis v /etc/udev/rules.d/*
(teda pokud to Mageia nema jinde).
Dejf
[root@laurin_notas media]# ls -l celkem 16 drwxr-xr-x 2 root root 4096 kvě 30 02:00 cdrom/ drwx------ 2 root root 4096 čec 22 14:34 DE6F-7FBF/ drwxrwxrwx 2 root root 4096 zář 1 13:28 WD/ drwx------ 2 root root 4096 zář 8 23:55 WD_//usr/lib/udev tady vůbec nemám. Zato jsem potkala zmiňovaný udisks2: /usr/lib/udisks2/, ale tam je jen binárka udisksd. Každopádně problém je vyřešen a děkuju všem zúčastněným za věnovaný čas a nápady.
Tiskni
Sdílej: