Programovací jazyk JavaScript (Wikipedie) dnes slaví 30 let od svého oficiálního představení 4. prosince 1995.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.18 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2027. LTS jader je aktuálně šest: 5.10, 5.15, 6.1, 6.6, 6.12 a 6.18.
Byla vydána nová stabilní verze 3.23.0, tj. první z nové řady 3.23, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 6.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
dmesg vyplivla toto:
[20815.712466] VFS: busy inodes on changed media or resized disk sr0
[20815.728933] sr0: CDROM (ioctl) error, command: Xdread, Read track info 52 01 00 00 00 01 00 00 08 00
[20815.728961] sr: Sense Key : Medium Error [current]
[20815.728970] sr: Add. Sense: Unable to recover table-of-contents
DVD jsem zkoušel několikrát vyčistit, ale nepomohlo to, stále nešlo připojit. Pak jsem si všiml otevřeného terminálu, který byl ve složce předchozího DVD, a začaly se dít divy (provedl anonymizaci dat):
tomas@Amelie:/media/stare_DVD$ cd ..
tomas@Amelie:(unreachable)/$ ls
vypis "necitelneho" DVD...
tomas@Amelie:(unreachable)/$ pwd
(unreachable)/
WTF? mount ani dmesg neukazují, že by médium bylo připojené, ale v tom terminálu je evidentně to DVD připojeno. Data se mi z toho terminálu povedlo normálním cp zkopírovat na externí disk, ale co se stalo, že to takhle fungovalo, to nemám tušení.
Má někdo tušení, jak to mohlo fungovat? Data z toho DVD mám, ale stejně by mě to zajímalo :)
dmesg řekl, že ho nepřipojí - tedy ne toho starého, které se načetlo normálně.
Tiskni
Sdílej: