Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Prosím o pomoc, mám za úkol spočítání všech počtů výskytů řetězců, který bude zadán interaktivně po spuštění skriptu (pozor na definici ukončení řetězce, nemá mít pevnou délku) ve všech textových souborech v adresáři. Jsem koncích, nevím si rady. Neví někdo z vás, jak na to ? předem děkuji :)
Jsem v koncíchKoncům by měly předcházet nějaké začátky. Jak tedy vypadá tvůj současný (nefungující) skript?
#!
které se slangově nazývají shebang a za nimi následuje cesta k interpretru, patrně tomu bashi, aby bylo zřejmé, že se jedná o skript v bashi.
Pak budete potřebovat příkaz pro načtení vstupu z klávesnice, doporučuji read
, detaily viz v manuálu (man read
).
Pro spočítání (nalezení) počtu výskytů řetězce bych použil příkaz grep
(jo je to jako to ovoce), umí hledat i ve více souborech, viz manuál, tentokrát man grep
.
Jak přesně rozpoznat textový soubor pro případ, že v adresáři budou i netextové soubory, to by bylo na vědeckou práci, možná to v zadání máte nějak upřesněné?
read
možná s parametrygrep
s vhodnými parametryze by aj pivo zaplatil/zaplatila za par riadkov skriptuPak díky tomu (vinou toho?) získá certifikaci SUPER UNIX ADMIN 3000 FIRST CLASS, kterou si v lepším případě jen napíše do životopisu, v horším případě přijde s nějakým systémem, na kterém záleží, skutečně do styku. Ne každý musí rozumět počítačům. Nicméně co je mi známo, na humanitních oborech se skriptování v unixovém shellu coby povinný předmět nevyskytuje. Tudíž po lidech, kteří potřebuje s něčím takovým pomoci, lze žádat, aby jejich dotazy alespoň měly hlavu a patu. V opačném případě napomáháš produkci IT specialistů, kteří umějí počítač tak možná zapnout...
Tiskni
Sdílej: