Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
last | grep wtmp
Nebo se mrkni na data vytvoření souborů ve /var/log/installer.
Ale ani jedno memusí být 100% pravdivé.
~ # last | grep wtmp wtmp begins Sun Dec 9 16:27:52 2012Vrací to různé nesmyslné časy (novější než instalace) na Debianu instalovaném z CD i debootstrapem i na Ubuntu.
wtmp begins Sat Oct 2 13:58:07 2010
a v /var/log mam posledne upravy z 28.7.2009 a /usr/local totez : )
Takze v july mozem oslavovat 4 roky lost+found
vypadaly rozumně -- pokud samozřejmě neměl člověk mezitím tu smůlu, že by se lost+found
použil...
dumpe2fs
do jeho hlavičky na čas vytvoření. Samozřejmě to ale předpokládá, že byl vytvořen při instalaci a že byl tehdy správně nastaven čas.
Kdy jindy by mohl být vytvořen kořenový adresář než při "instalaci OS"?
Teoreticky je možné, že uživatel má už vytvořený filesystém od nějaké dřívější instalace a před instalací nového systému jen smaže obsah a nenechá instalátor filesystém znovu vytvářet.
Co je to vlastně instalace OS?
Dobrá otázka. Bohužel jen málokdo se před položením dotazu "jak zjistím X" zamyslí nad tím, jak vlastně to X definovat.
Tiskni
Sdílej: