Bylo spuštěno hlasování o přednáškách a workshopech pro letošní Installfest, jenž proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) třetí RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Apple představil iPhone 17e a iPad Air s čipem M4.
Byla vydána verze 1.0 editoru kódů Gram. Jedná se o fork editoru Zed bez telemetrie a umělé inteligence.
Byla oznámena spolupráce GrapheneOS s Motorolou. Podrobnosti v tiskové zprávě. GrapheneOS (Wikpedie) je varianta Androidu zaměřující se na bezpečnost a soukromí.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.2.1. Přehled novinek v Changelogu.
Volí se dvě místa v Radě openSUSE. Seznamte se se čtyřmi kandidáty. Členové projektu openSUSE mohou hlasovat od 1. do 8. března. Výsledky budou oznámeny 9. března.
Společnost OpenAI uzavřela dohodu s americkým ministerstvem obrany o poskytování technologií umělé inteligence (AI) pro utajované sítě americké armády. Firma to oznámila několik hodin poté, co prezident Donald Trump nařídil vládě, aby přestala využívat služby společnosti Anthropic.
Technologická společnost Anthropic v noci na dnešek oznámila, že se obrátí na soud kvůli rozhodnutí ministerstva obrany označit ji za bezpečnostní riziko dodavatelského řetězce poté, co nevyhověla jeho požadavkům týkajícím se používání umělé inteligence (AI). Prezident Donald Trump krátce před tím uvedl, že nařídil federálním úřadům postupně ukončit využívání jejích AI technologií. Spor mezi firmou vyvíjející chatbot Claude a
… více »Zemřel Rob Grant, spolutvůrce kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Takle se choval PC kde odcházel na desce řadič disku ... :(
smartctl -a /dev/sdaa podivej se, co to vypise. (pokud v distribuci nemas, balik se jmenuje smartmontools... nebo podobne) (s velkym -A misto maleho to vypise jen vyctene data, ale zase bez zalogovanych chyb) Nedavno sem resil stroj, kde byly 4 dvd mechaniky a disk.... po relativne dlouhe dobe, kdy to jelo to zacalo padat - resetovaly se zarizeni na sbernici a podobne. Pomohl upgrade biosu. (proc to ale pres rok jelo? :-/ Trapne. ) U starsich stroju by se dal podezirat i zdroj (bohuzel uz i Fortrony nejsou co byvaly a hniji docela brzy) nebo nafoukle kondy na desce (jdou videt - maji vypoukle nebo i potecene cepicky). Muzou se prat preruseni. Pravda... je to historie, ale i tak (jaky je priblizny vek te masiny?). Zkus povytahovat vsechny karty, ktere tam nepotrebujes a v biosu zakazat vsechny nepotrebne zarizeni. (zvukovku, eth, usb (zalezi kde mas klavesnicu) ...) V pripade uplneho zoufalstvi tam nech chvilu pobihat i memtest (je na temer kazde linuxove instalacce a live), jestli neco nenajde. Jinak budes problem asi muset resit cvicnym prohazenim komponent. Pokud se nejedna o historicny notebook, (nebo naopak nejaky moderni minikram) nemel by to nakonec byt takovy problem. (Hej sousede, muzu Ti taky rozrypat pocitac? K tomu co bydli pod Vama uz nesmim.
)
Reallocated_Sector_Ct 0x0033 047 047 140 Pre-fail Always FAILING_NOW 1218 Reallocated_Event_Count 0x0032 121 121 000 Old_age Always - 79A dost podezřelá je i tato hodnota:
Spin_Up_Time 0x0027 179 177 021 Pre-fail Always - 4016Co napájecí konektor je OK co zdroj ?
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=8M(velky blok je dulezity, pak totiz disk vi, ze ho "nasledujici" sektory nezajimaji a je ochoten je opravovat. (u starych disku casto stacily 4kB, u novejsih je to vic... nicmene zapis velkym blokem je i rychlejsi) Ehm... v cizim stroji pozor na sda, at mu neprepisete jeho disk.
Tiskni
Sdílej: