Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
cd zdrojovaslozka/* cilovaslozka
zkopíruji všechny soubory z jedne složky do druhé. Když do příkazu přidám parametr -i, tak bude potřeba každý soubor, který se stejně jmenuje, potvrdit, jestli ho chci přepsat. Zadáním y a entr se přepíše, zmáčknutím jen entr se nepřepíše. Když do příkazu použiju parametr -b, tak se to nebude na nic ptát a všechny soubory, které se jmunují stejně, přepíše, ale vyrobí k nim založní kopii původního. Jaký parametr mám ale použít, když chci, aby mi to všechny soubory se stejným jménem přepsalo automaticky bez zeptání a bez založní kopie původního? Zkoušel jsem ten příkaz zadat bez parametru, ale to nepomůže, funguje to, jako s parametrem -i.
alias | grep alias cp
? Hádám, že to řekne alias cp=cp -i
. Jo-li, pak ten alias odstraň z některého ze souborů
~/.bashrc, ~/.bash_profile, ~/.profile, /etc/profile, /etc/bash.bashrc
alias | grep alias cp
mi řekne:
grep: cp: není souborem ani adresářem
.
Žádné aliasy jsem zatím nevytvářel, takže bych je ani neměl mít.
alias | grep 'alias cp'
Alias můžeš mít nastaven už od výroby.
Takže za prvé to není cd
, ale cp
(z anglického copy). Za druhé jsi nám neřekl, zda chceš kopírovat rekursivně, tzn. kopírovat i případné podadresáře. Zkus si např. příkazem echo zdrojovaslozka/*
vypsat, co by se kopírovalo a zjistíš, že v tom seznamu budou i podadresáře (pokud tedy tam nějaké byly). Myslím, že by ti mohlo pomoci:
cp --force --recursive zdrojovaslozka/ cilovaslozka
Jinak kolega nade mnou správně poznamenal s tím aliasem. V tom to možná bude.
Jinak "korektnější" zápis je:
/bin/cp --force --recursive zdrojovaslozka/ cilovaslozka
Pokud bys potřeboval skutečně zkopírovat jenom soubory, nikoli tedy podadresáře, tak se ozvi -- najdeme pro tebe "nejlepší" řešení.
cp
, ale omylem jsem napsal cd
a už to nejde přepsat.
yes | cp -i ....
Ale jinak si myslím, že řešení vašeho dotazu je přepínač -f (--force)cp --force --recursive zdrojovaslozka/* cilovaslozka
nefungovalo to. Když jsem však vynechal tu hvězdičku, už to funguje lépe až na jednu věc: V cílové složce se mi objevily všechny soubory, ale vedle ních navíc nová složka, která se jmenuje stejně jak zdrojová, a v ni některé podruhé zkopírované soubory.
cp -f zdrojovaslozka/ cilovaslozka
a to neudělalo nic, jenom odpovědělo:
cp: omitting directory `zdrojovaslozka`
cp -f zdrojovaslozka/* cilovaslozka
a to už konečně funguje podle toho, jak jsem chtěl. Stejně tak funguje taky cp --force zdrojovaslozka/* cilovaslozka
Takže hledaný parametr byl opravdu -f
nebo --force
.
Je dobře, že jste našel řešení. Jinak já jsem "zmlsaný" programem rsync
, takže už ani "obyčejný" cp
moc nepoužívám. A tak jsem poradil tak, jak jsem poradil.
Tiskni
Sdílej: