Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Řešení dotazu:
A co soubor nakopírovat do ramdisku , vytvořit jeho link kde má bejt a pak zase do ramdisku dělat kopie ?
na 32Gb ram to jistě nebude problém a rychlost je jinde ...
Jen test , vytvořil sem 8GB ramdisk v /tmp
pepe@PC-Pepe-Linux:/tmp$ dd if=/dev/zero of=soubor bs=1024 count=1000000
1000000+0 vstoupivších záznamů
1000000+0 vystoupivších záznamů
1 024 000 000 bajtů (1,0 GB) zkopírováno, 1,70849 s, 599 MB/s
pepe@PC-Pepe-Linux:/tmp$ time cp soubor soubor.bak
real 0m0.649s
user 0m0.006s
sys 0m0.619s
pepe@PC-Pepe-Linux:/tmp$ ls so* -l
-rw-rw-r-- 1 pepe pepe 1024000000 led 2 12:46 soubor
-rw-rw-r-- 1 pepe pepe 1024000000 led 2 12:46 soubor.bak
takže nevidim důvod patlat se se snapshoty .
Já tedy důvod rozhodně vidím. Kdyby se soubor
a soubor.bak
lišily například v jednom bloku, je lepší mít obsazenou kapacitu v rozsahu velikost souboru plus jeden blok než dvakrát velikost souboru. Kromě toho žádný opravdový snapshot není potřeba, u Btrfs stačí cp --reflink
.
Většinou není nutné ramdisk vytvářet takto explicitně, protože při dostatečně velké RAM se beztak používá disková cache a na disk se zapisuje až s relativně velkým zpožděním. Použití standardního filesystému tedy nemusí být až tak nevýhodné. Naopak jeho velkou výhodou je, že má člověk o něco menší šanci přijít o data.
Já používám cp --reflink
zejména pro třídění fotek. Stáhnu například 10 GB fotografií a videa rovnou ze zrcadlovky. Zkopíruju pak příslušný adresář pomocí cp --reflink
, což je hotovo z lidského hlediska „okamžitě“. Pak můžu v kopii libovolně mazat (což je nejčastější operace), zkracovat, editovat, upravovat a tak podobně, aniž bych potřeboval kopírovat velký objem dat naráz.
NTFS nemá přímý ekvivalent toho, co dělá cp --reflink
na Btrfs. Navíc není úplně jasné, jaký smysl má v rubrice „linuxová poradna“ zmínka o jakémsi obskurním filesystému, který tazatelem požadovanou funkčnost vůbec nenabízí.
cp --reflink
je příkaz, který hledáš. Funguje například na Btrfs. Druhou možností je vytvořit si subvolume a z něj pak snapshoty (také na Btrfs), ale jde-li jen o jeden soubor, pak nejspíš cp
rulezzz.
Ještě bych doplnil, že Copy-on-Write udělá soubor, který vypadá po všech stránkách naprosto „reálně“ a není na něm vůbec nic „virtuálního“. Není tedy absolutně žádný důvod ho po úpravách nějak explicitně znovu kopírovat a konvertovat. Prostě některé bloky můžou zůstat sdílené mezi soubory a některé (ty pozměněné) třeba zase sdílené nebudou. Na tom není nic špatně a je to úplně normální stav. ZFS a Btrfs jsou filesystémy, které něco takového podporují.
Například ZFS dokonce podporuje deduplikaci, tedy automaticky vyhledává bloky, které jsou v několika souborech stejné, a zajistí jejich sdílení, aby byly na disku jen jednou.
Při použití CoW samozřejmě nemusí platit, že by součet velikostí souborů musel být menší nebo roven celkovému obsazenému prostoru. (Ale komu to vadí?)
Kdybys chtěl za každou cenu zkopírovat soubor bez Copy-on-Write a obsadit si tak zbytečně místo na disku duplicitními daty, stačí použít cp
be --reflink
.
s/cp be --reflink/cp bez --reflink/
Tiskni
Sdílej: