Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Převést ten base64 řetězec na hex formát by mělo jít takto: link.
define('CRYPT_ALPHA','./0123456789ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz'); /* * Takes a 22 byte crypt-base-64 hash and converts it to base 16 * If the input is longer than 22 chars (e.g., the entire output of crypt()), * then this function will strip all but the last 22. Fails if under 22 chars * * @param string $hash The hash to convert * @param string The equivalent base16 hash (therefore a number) */ function md5_b64tob16($hash) { if (strlen($hash) < 22) { return false; } if (strlen($hash) > 22) { $hash = substr($hash,-22); } return base16_encode(base64_decode_ex($hash)); } /** * Takes an input in base 256 and encodes it to base 16 using the Hex alphabet * This function will not be commented. For more info: * @see http://php.net/str-split * @see http://php.net/sprintf * * @param string $str The value to convert * @return string The base 16 rendering */ function base16_encode($str) { $byteArray = str_split($str); foreach ($byteArray as &$byte) { $byte = sprintf('%02x', ord($byte)); } return join($byteArray); } /** * Decodes a base64 string based on the alphabet set in constant CRYPT_ALPHA * Uses string functions rather than binary transformations, because said * transformations aren't really much faster in PHP * @params string $str The string to decode * @return string The raw output, which may include unprintable characters */ function base64_decode_ex($str) { // set up the array to feed numerical data using characters as keys $alpha = array_flip(str_split(CRYPT_ALPHA)); // split the input into single-character (6 bit) chunks $bitArray = str_split($str); $decodedStr = ''; foreach ($bitArray as &$bits) { if ($bits == '$') { // $ indicates the end of the string, to stop processing here break; } if (!isset($alpha[$bits])) { // if we encounter a character not in the alphabet return false; // then break execution, the string is invalid } // decbin will only return significant digits, so use sprintf to pad to 6 bits $decodedStr .= sprintf('%06s', decbin($alpha[$bits])); } // there can be up to 6 unused bits at the end of a string, so discard them $decodedStr = substr($decodedStr, 0, strlen($decodedStr) - (strlen($decodedStr) % 8)); $byteArray = str_split($decodedStr, 8); foreach ($byteArray as &$byte) { $byte = chr(bindec($byte)); } return join($byteArray); } echo md5_b64tob16($argv[1])."\n";
Převést ten base64 řetězec na hex formát by mělo jít takto:
root:$1$$c5.dELHZkSeO8TJdPMBOU0:0:0:99999:7::: telefonica:$1$$vdfowU5bzsp7c6FfY9MK20:0:0:99999:7::: admin:$1$$TShBssjwwfA8ULJMjvWSW1:0:0:99999:7:::Aby nebylo špatně pochopeno, ta výzva na sociální sítě nebyla myšlena na prolomení hesla, ale na úspěšné zabalení balíčku pro Flashování. Problém s touto krabičkou je, že to není běžný počítač. Kdyby byl, tak dám bootovat z CD, tam použiji KNOPPIX v shadow odstraním heslo a již na tom pracujeme. Buhužel ani USB zcela nefunguje, na to musíme vytvořit moduly. Tím asi odpadá i bootování z USB. Jediná možnost, jak to tam nahrát je po síti/internetu protože tento box je právě určen pro IPTV a sám si umí nahrát nový SW po internetu. Ještě tam je JTAG, ale na to nemáme v PC potřebný SW a ani rozhraní, napojení pinů je též obtížné, ikdyž jsem to proměřoval a asi tuším, kde co je. ??
Tiskni
Sdílej: