Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
A není to spíš ovladači GPU? Mně se na nVidii osvědčilo zakázat hardwarově akcelerované dekódování přes VDPAU (EnableLinuxHWVideoDecode=0 v /etc/adobe/mms.cfg). Starší verze Flashe a nVidiích ovladačů mi dělaly přesně tohle, s ovladači 313.18 akorát řachne Flashplugin. Další možností je zakázat i hardwarově akcelerované vykreslování (pravé kliknutí do okna flashe->Settings->Enable Hardware acceleration).
I když by to bylo pro spoustu účelů technicky možné, zjistil jsem, že je ve finále lepší se pokusit Flash zfunkčnit, než se ho pokusit nahradit a obcházet. Jinak do Firefoxu existuje tuším FlashBlock, který spustí flashový obsah jen, pokud si o něj řeknete.
..., aniž bych musel použít ten podělaný adobe flash player ...Čo konkrétne je na ňom podělané? Či sa to niekomu páči alebo nie, je to ten najlepší existujúci plugin na flash. Používam ho spolu s AddBlock Plus, kde používam dva blacklisty, EasyList a FunBoy. Mimo to som sa stretol s jediným problémom na jednom veľmi minoritnom českom serveri, kde náhľady videa v akomsi divnom formáte spôsobovali tuhnutie prehliadača. Riešil som to blokovaním konkrétnej URL a upozornením prevádzkovateľa webu na tento problém. Mimo toho mám pocit, že mi flash zobrazuje práve tie informácie, ktoré chcem. Nevylučujem tým, že weby, ktoré navštevuješ Ty, "robia problémy". Je to ale chyba príjimača?
adobe is evil oracle is evil google is evil
Tiskni
Sdílej: