Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Zdravim,
mam disk rozdeleny na dva ext4
oddily. Prvni ma cca 200MB a je pripojen do /boot
, druhy ma 79GB a je pripojeny do /
.
Potrebuji upravit initrd (spravne receno jde o initramfs
), aby mi provedl prikaz (to mi funguje) a jeho vysledek zapsal do souboru na prvni diskovy oddil, tedy do /boot
(to mi nefunguje).
V initrd chci tesne pred koncem initrd udelat neco podobneho:
cat /proc/cpuinfo > /boot/vystup.txtJde o distribuci CentOS 6.3.
Initrd jsem rozbalil pomoci:
gunzip < /boot/initramfs-2.6.32-279.19.1.el6.i686.img | cpio -i --make-directoriesprovedl upravy a pote opet zabalil:
find ./ | cpio -H newc -o > initrd.cpio gzip initrd.cpio mv initrd.cpio.gz /boot/initramfs-2.6.32-279.19.1.el6.i686.imga bez problemu nabootuju. Jenom se porad v initrd nedari pripojit prvni diskovy oddil pro zapis a zapsat na nej data. Muzete mi prosim poradit, kde nejlepe by se to melo nastavit a jak?
Initrd ve formatu tar.gz: http://db.tt/jp5Q8ru4 ke stazeni (uz je rozbalen pomoci cpio).
Vim ze neni dobry napad kvuli fsck a podobym nastrojum pripojovat disk pro zapis. Pro ucely testovani to ale nutne potrebuji.
Dekuji za pomoc!
Tiskni Sdílej: