Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
dialog --menu "$(< /root/sls/a.menu)" 0 0 0 dialog --menu "$(cat /root/sls/a.menu)" 0 0 0 dialog --menu "$(echo /root/sls/a.menu)" 0 0 0díky za pomoc
Řešení dotazu:
Předpokládám, že hledáte toto:
dialog --menu --file /root/sls/a.menu 0 0 0
Respektive lépe takto:
dialog --title "Testovací menu" --menu "Vyber položku:" 0 0 0 --file /root/sls/a.menu
kdy obsah souboru a.menu
vypadá např. takto:
1 Položka č.1 2 Položka č.2 3 Položka č.3 4 Položka č.4
Tak to asi čteme každý jiný man dialog
. V tom "mém" se totiž píše:
OPTIONS ... The "--file" option tells dialog to read parameters from the file named as its value. dialog --file parameterfile
Ale uznávám, že z toho nemusí být úplně pochopitelné, že to platí i pro položky v menu
místo tohoto "01" "První položka" "02" "Druhá položka" tohle 01+První položka 02+Druhá položkaDíky
Evidentně bude nezbytné, abych tady doplnil ještě zbytek toho odstavce z man dialog
Blanks not within double-quotes are discarded (use backslashes to quote single characters). The result is inserted into the command-line, replacing "--file" and its option value. Interpretation of the command-line resumes from that point. If parameterfile begins with "&", dialog interprets the following text as a file descriptor number rather than a filename.
Jinými slovy, odpověď na váš dotaz zní: "Ne, protože obsah souboru musí odpovídat syntaxi příkazu dialog
, resp. tomu, v jaké podobě očekává zadané parametry."
Nicméně nevidím důvod, proč by parametry s uvozovkami byly výrazně komplikovanější než bez nich. Je to pouze záležitost vhodně zpracovaného výstupu z "čehosi", co vám plní ten soubor pro menu.
Tak sem zkoušel dialog --title "Testovací menu" --menu "Vyber položku:" 0 0 0 --file ./list.mnu
a list.mnu :
A "Chroot ke stávajícímu systému"
S "Reinstalace zavaděče"
D "Příkazový řádek obecně"
F "Instalace"
G "Restart"
funguje. Jak ale výsledek dostat do proměnné ?
Netvrdím, že je to jediná varianta, ale obvykle používám "tempfile", tedy cosi jako:
#!/bin/bash INPUT=/tmp/menu.$$ dialog --title "Testovací menu" --menu "Vyberte položku:" 0 0 0 1 "Položka č.1" 2 "Položka č.2" 3 "Položka č.3" 2>"${INPUT}" selected=$(<"${INPUT}") echo "Vybral jste položku: $selected"
Tiskni
Sdílej: