Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
linux-lts
nevyhovuje?
Možným řešením by bylo před aktualizací staré jádro a "initramfs" přejmenovat:
cd /boot ; mv vmlinuz-linux vmlinuz-linux.old ; mv initramfs-linux.img initramfs-linux.img.old
Dále je třeba se podívat do adresáře /etc/grub.d
a "zakázat" všechno krom 40_custom
:
cd /etc/grub.d ; chmod -x * ; chmod +x 40_custom
Dále je třeba upravit /etc/grub.d/40_custom
:
#!/bin/sh exec tail -n +3 $0 # This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the # menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change # the 'exec tail' line above. ## aroot je "jmenovka" (label) kořenového oddílu menuentry "Arch Linux -- nove jadro" { search.fs_label aroot AROOT linux (${AROOT})/boot/vmlinuz-linux root=/dev/disk/by-label/aroot ro init=/usr/lib/systemd/systemd initrd (${AROOT})/boot/initramfs-linux.img } menuentry "Arch Linux -- stare jádro" { search.fs_label aroot AROOT linux (${AROOT})/boot/vmlinuz-linux.old root=/dev/disk/by-label/aroot ro init=/usr/lib/systemd/systemd initrd (${AROOT})/boot/initramfs-linux.img.old }
Posledním krokem je vygenerování /boot/grub/grub.cfg
:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Ještě důležitá poznámka: Je třeba uchovat/přejmenovat adresář s moduly, ale teď nevím, jakým způsobem. Snad poradí někdo jiný.
Napadlo mě toto. Před aktualizací:
cd /usr/lib/modules ; mv 3.7.9-1-ARCH 3.7.9-1-ARCH.old
Po aktualizaci:
cd /usr/lib/modules ; mv 3.7.9-1-ARCH.old 3.7.9-1-ARCH
Poznámka: 3.7.9-1 nahraď tvojí verzí jádra.
Tiskni
Sdílej: