Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
linux-lts
nevyhovuje?
Možným řešením by bylo před aktualizací staré jádro a "initramfs" přejmenovat:
cd /boot ; mv vmlinuz-linux vmlinuz-linux.old ; mv initramfs-linux.img initramfs-linux.img.old
Dále je třeba se podívat do adresáře /etc/grub.d
a "zakázat" všechno krom 40_custom
:
cd /etc/grub.d ; chmod -x * ; chmod +x 40_custom
Dále je třeba upravit /etc/grub.d/40_custom
:
#!/bin/sh exec tail -n +3 $0 # This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the # menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change # the 'exec tail' line above. ## aroot je "jmenovka" (label) kořenového oddílu menuentry "Arch Linux -- nove jadro" { search.fs_label aroot AROOT linux (${AROOT})/boot/vmlinuz-linux root=/dev/disk/by-label/aroot ro init=/usr/lib/systemd/systemd initrd (${AROOT})/boot/initramfs-linux.img } menuentry "Arch Linux -- stare jádro" { search.fs_label aroot AROOT linux (${AROOT})/boot/vmlinuz-linux.old root=/dev/disk/by-label/aroot ro init=/usr/lib/systemd/systemd initrd (${AROOT})/boot/initramfs-linux.img.old }
Posledním krokem je vygenerování /boot/grub/grub.cfg
:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Ještě důležitá poznámka: Je třeba uchovat/přejmenovat adresář s moduly, ale teď nevím, jakým způsobem. Snad poradí někdo jiný.
Napadlo mě toto. Před aktualizací:
cd /usr/lib/modules ; mv 3.7.9-1-ARCH 3.7.9-1-ARCH.old
Po aktualizaci:
cd /usr/lib/modules ; mv 3.7.9-1-ARCH.old 3.7.9-1-ARCH
Poznámka: 3.7.9-1 nahraď tvojí verzí jádra.
Tiskni
Sdílej: