Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Děláte si legraci? Opravdu si pletete veřejné fórum s 24x7 hotline, kde je neustále někdo připraven vyskočit, jakmile si vzpomenete? Od vašeho dotazu neuplynuly ještě ani tři hodiny a vy už se urážíte? Nenapadlo vás, že ve všední den dopoledne mají lidé na práci i jiné věci, než za vás hledat v dokumentaci to, co si tam můžete najít sám? Doporučuji ubrat na sebestřednosti a zbavit se představy, že jsme tady vaši poskoci, jejichž povinností je promptně řešit vaše dotazy a které můžete sprdnout, jakmile to neudělají (dle vašeho názoru) dost rychle.
Já třeba CentOS rutinně nepoužívám, takže z hlavy nevím, jak se tam generuje initial ramdisk. Jistě, mohl bych to najít v dokumentaci - ale totéž můžete udělat i vy, takže nevidím jediný důvod, proč bych to měl dělat za vás. Tak jsem prostě počkal, až vás buď napadne se tam podívat, nebo se najde někdo, kdo to ví z hlavy a odpoví vám.
Dokážu jsi v dokumetaci najít jak se generuje initial ramdisk teda aspoň doufám. Takže mě to nemohlo napadnout protože jsem nevěděl co hledat.
Aha, tak to jsem špatně pochopil váš ranní příspěvek, měl jsem z něj pocit, že víte, že vám chybí initial ramdisk.
Ta hláška znamená, že se jádru nepodařilo přimountovat kořenový filesystém a (0,0) znamená, že ani neví, kde by měl být, což může mít různé důvody. Obvykle buď chybí nebo nesouhlasí se skutečností specifikace kořenového filesystému (u grubu menu.lst
) nebo je nějaký problém s initial ramdiskem (např. chybí potřebný driver). Takže doporučuji zkontrolovat konfiguraci bootloaderu a zkontrolovat a případně přegenerovat initial ramdisk.
Tiskni
Sdílej: