Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
prikaz 2>&1 | tee /tmp/logale hledam lepsi reseni jelikoz nefunguje dle predstav, jelikoz dopredu nevim, jaky prikaz bude spusten.
echo "blabla" 2>&1 | tee /tmp/logfunguje dobre, ale
nano /bla/bla 2>&1 | tee /tmp/logvytvoří nečitelný soubor. Jak tedy zaznamenat vše do souboru co se udalo na obrazovce ? Nejenom chyby. Díky za pomoc
nevim jaky prikaz bude spusten...Proc?
ls
nebo df
, které vám vypisují informace a výpis roluje nahoru, tak jste vlastně v emulaci toho snad úplně nejstaršího terminálu a to "čtečky děrných štíků a tiskárny". Takový byl můj první terminál, který jsem kdysi před 30 lety viděl. Není zde žádný možnost se vrátit. To co se vypisuje pořád pokračuje a roluje nahoru. Na druhou stranu, text který jede do terminálu by přesně stejně mohl jít do tiskárny a dával by smysl. Stejně tak dává smysl při záchytu do souboru.nano
či jiné editory nebo i less
jste v něčem, co se kdysi nazývalo "celoobrazovkový" terminál. Původně byl hardwarově vyroben, nyní samozřejmě jen emulace. V něm nejde o to napsat písmeno "A" jako v předchozím případě, ale napsat písmeno "A" do např. 5. sloupce a 8. řádku. Na to, aby terminál umístil písmeno to konkrétní pozice musí dostat odpovídající příkaz. (Tuším, jestli se dobře pamatuji, tak pro terminály řady VT100 a vyšší to bylo ESC[M8,5
pro uvedenou pozici 5. sloupce a 8. řádku. A mnoho dalších příkazů pro jiné akce. Jiné typy terminálů měly jiné příkazy a v podstatě při vzdáleném připojení přes SSH a/nebo Telnet je domluva o typu terminálu a tedy o volbě těchto řídících sekvencích jednou částí inicializace. Bez správné dohody klienta a serveru by používání editorů jako nano nefungovalo. Jakýkoliv záchyt vám zachytí právě tyto řídící sekvence, protože ty skutečně po lince mezi aplikací a terminálem chodí.conspy
který je určen trochu k něčemu jinému a má různá omezení, nicméně si umím představit, že by poslouchal na nějakém zařízení typu virtuální konzole a pokud by se na to zařízení přehrál ten záznam ze skriptu, mohl by z toho být nějaký výsledek.
Pro zlepšení čitelnosti toho logu ze skriptu můžete použít less
, který vám ten výstup alespoň obarví (pokud používáte barevný less:) a trochu interpertuje různé escape sekvence, i když chápu že to není to, co byste si představoval.
Samozřejmě jen to "uložit do souboru" nejde, protože tam vám chybí třetí rozměr - čas :) a různým pokusům typu "při každé změně na obrazovce vygrabuji znovu vše co je vidět na obrazovce a uložím to do souboru znova + s tou novou změnou" čímž byste získal takovou "slideshow" brání fakt, že jaksi nemáte čím zpětně z terminálu vyžebrat informaci stylem "prosím tě co jsem ti před hodinou poslal abys to vypsal někde doprostřed obrazovky" já to zapomněl... Terminlá nejspíš řekne "já taky, ty to na té obrazovce už nevidíš?:)". Musel by to tedy podporovat přímo ten terminál, a takový neznám.
script
"pošlete stderr a stdout zaroven do souboru a na obrazovku", což je to, co jste v zadání chtěl. Příkazy, které od té doby provedete, budou zaznamenány. Otázka je, jak byste chtěl zaznamenat třeba tu práci s editorem. Video vám z toho asi nikdo neudělá.
Tiskni Sdílej: