Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
prikaz 2>&1 | tee /tmp/logale hledam lepsi reseni jelikoz nefunguje dle predstav, jelikoz dopredu nevim, jaky prikaz bude spusten.
echo "blabla" 2>&1 | tee /tmp/logfunguje dobre, ale
nano /bla/bla 2>&1 | tee /tmp/logvytvoří nečitelný soubor. Jak tedy zaznamenat vše do souboru co se udalo na obrazovce ? Nejenom chyby. Díky za pomoc
nevim jaky prikaz bude spusten...Proc?
ls
nebo df
, které vám vypisují informace a výpis roluje nahoru, tak jste vlastně v emulaci toho snad úplně nejstaršího terminálu a to "čtečky děrných štíků a tiskárny". Takový byl můj první terminál, který jsem kdysi před 30 lety viděl. Není zde žádný možnost se vrátit. To co se vypisuje pořád pokračuje a roluje nahoru. Na druhou stranu, text který jede do terminálu by přesně stejně mohl jít do tiskárny a dával by smysl. Stejně tak dává smysl při záchytu do souboru.nano
či jiné editory nebo i less
jste v něčem, co se kdysi nazývalo "celoobrazovkový" terminál. Původně byl hardwarově vyroben, nyní samozřejmě jen emulace. V něm nejde o to napsat písmeno "A" jako v předchozím případě, ale napsat písmeno "A" do např. 5. sloupce a 8. řádku. Na to, aby terminál umístil písmeno to konkrétní pozice musí dostat odpovídající příkaz. (Tuším, jestli se dobře pamatuji, tak pro terminály řady VT100 a vyšší to bylo ESC[M8,5
pro uvedenou pozici 5. sloupce a 8. řádku. A mnoho dalších příkazů pro jiné akce. Jiné typy terminálů měly jiné příkazy a v podstatě při vzdáleném připojení přes SSH a/nebo Telnet je domluva o typu terminálu a tedy o volbě těchto řídících sekvencích jednou částí inicializace. Bez správné dohody klienta a serveru by používání editorů jako nano nefungovalo. Jakýkoliv záchyt vám zachytí právě tyto řídící sekvence, protože ty skutečně po lince mezi aplikací a terminálem chodí.conspy
který je určen trochu k něčemu jinému a má různá omezení, nicméně si umím představit, že by poslouchal na nějakém zařízení typu virtuální konzole a pokud by se na to zařízení přehrál ten záznam ze skriptu, mohl by z toho být nějaký výsledek.
Pro zlepšení čitelnosti toho logu ze skriptu můžete použít less
, který vám ten výstup alespoň obarví (pokud používáte barevný less:) a trochu interpertuje různé escape sekvence, i když chápu že to není to, co byste si představoval.
Samozřejmě jen to "uložit do souboru" nejde, protože tam vám chybí třetí rozměr - čas :) a různým pokusům typu "při každé změně na obrazovce vygrabuji znovu vše co je vidět na obrazovce a uložím to do souboru znova + s tou novou změnou" čímž byste získal takovou "slideshow" brání fakt, že jaksi nemáte čím zpětně z terminálu vyžebrat informaci stylem "prosím tě co jsem ti před hodinou poslal abys to vypsal někde doprostřed obrazovky" já to zapomněl... Terminlá nejspíš řekne "já taky, ty to na té obrazovce už nevidíš?:)". Musel by to tedy podporovat přímo ten terminál, a takový neznám.
script
"pošlete stderr a stdout zaroven do souboru a na obrazovku", což je to, co jste v zadání chtěl. Příkazy, které od té doby provedete, budou zaznamenány. Otázka je, jak byste chtěl zaznamenat třeba tu práci s editorem. Video vám z toho asi nikdo neudělá.
Tiskni Sdílej: