Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
prikaz 2>&1 | tee /tmp/logale hledam lepsi reseni jelikoz nefunguje dle predstav, jelikoz dopredu nevim, jaky prikaz bude spusten.
echo "blabla" 2>&1 | tee /tmp/logfunguje dobre, ale
nano /bla/bla 2>&1 | tee /tmp/logvytvoří nečitelný soubor. Jak tedy zaznamenat vše do souboru co se udalo na obrazovce ? Nejenom chyby. Díky za pomoc
nevim jaky prikaz bude spusten...Proc?
ls
nebo df
, které vám vypisují informace a výpis roluje nahoru, tak jste vlastně v emulaci toho snad úplně nejstaršího terminálu a to "čtečky děrných štíků a tiskárny". Takový byl můj první terminál, který jsem kdysi před 30 lety viděl. Není zde žádný možnost se vrátit. To co se vypisuje pořád pokračuje a roluje nahoru. Na druhou stranu, text který jede do terminálu by přesně stejně mohl jít do tiskárny a dával by smysl. Stejně tak dává smysl při záchytu do souboru.nano
či jiné editory nebo i less
jste v něčem, co se kdysi nazývalo "celoobrazovkový" terminál. Původně byl hardwarově vyroben, nyní samozřejmě jen emulace. V něm nejde o to napsat písmeno "A" jako v předchozím případě, ale napsat písmeno "A" do např. 5. sloupce a 8. řádku. Na to, aby terminál umístil písmeno to konkrétní pozice musí dostat odpovídající příkaz. (Tuším, jestli se dobře pamatuji, tak pro terminály řady VT100 a vyšší to bylo ESC[M8,5
pro uvedenou pozici 5. sloupce a 8. řádku. A mnoho dalších příkazů pro jiné akce. Jiné typy terminálů měly jiné příkazy a v podstatě při vzdáleném připojení přes SSH a/nebo Telnet je domluva o typu terminálu a tedy o volbě těchto řídících sekvencích jednou částí inicializace. Bez správné dohody klienta a serveru by používání editorů jako nano nefungovalo. Jakýkoliv záchyt vám zachytí právě tyto řídící sekvence, protože ty skutečně po lince mezi aplikací a terminálem chodí.conspy
který je určen trochu k něčemu jinému a má různá omezení, nicméně si umím představit, že by poslouchal na nějakém zařízení typu virtuální konzole a pokud by se na to zařízení přehrál ten záznam ze skriptu, mohl by z toho být nějaký výsledek.
Pro zlepšení čitelnosti toho logu ze skriptu můžete použít less
, který vám ten výstup alespoň obarví (pokud používáte barevný less:) a trochu interpertuje různé escape sekvence, i když chápu že to není to, co byste si představoval.
Samozřejmě jen to "uložit do souboru" nejde, protože tam vám chybí třetí rozměr - čas :) a různým pokusům typu "při každé změně na obrazovce vygrabuji znovu vše co je vidět na obrazovce a uložím to do souboru znova + s tou novou změnou" čímž byste získal takovou "slideshow" brání fakt, že jaksi nemáte čím zpětně z terminálu vyžebrat informaci stylem "prosím tě co jsem ti před hodinou poslal abys to vypsal někde doprostřed obrazovky" já to zapomněl... Terminlá nejspíš řekne "já taky, ty to na té obrazovce už nevidíš?:)". Musel by to tedy podporovat přímo ten terminál, a takový neznám.
script
"pošlete stderr a stdout zaroven do souboru a na obrazovku", což je to, co jste v zadání chtěl. Příkazy, které od té doby provedete, budou zaznamenány. Otázka je, jak byste chtěl zaznamenat třeba tu práci s editorem. Video vám z toho asi nikdo neudělá.
Tiskni
Sdílej: