abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | Zajímavý článek

    Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    dnes 11:22 | IT novinky

    Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 19:11 | Komunita

    Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 16:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:11 | IT novinky

    Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 12:22 | IT novinky

    Evropská směrnice NIS2 přináší nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti, které se promítají také do správy doménových jmen. Do českého právního řádu je směrnice implementována prostřednictvím nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Jedním z praktických důsledků této legislativní změny je posílení požadavků na dostupnost a správnost kontaktních údajů držitelů domén. Správce registru domény .cz, sdružení CZ.NIC, je v

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 01:55 | Nová verze

    Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 00:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.3. 16:33 | IT novinky

    Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 11
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1158 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: Sdílení, připojení disk. oddílu s daty

    31.3.2013 16:51 carom
    Sdílení, připojení disk. oddílu s daty
    Přečteno: 878×
    Zdravím, z finančních důvodů jsem přešel na Linux. Nejsem z tohoto systému nějak nadšen, přeci jen jsem vyrostl na Windows. Tady je to jiná filozofie, celkově systém souborů, složky atd. A to vůbec nezmiňuji, když něco nešlape, jak má. Zvolil jsem Linux Mint 14, protože mi připadalo, že je, alespoň vzhledem, Windows podobný. Jsem běžný uživatel typu: zhlídnout net, sem tam nějaký film. Dříve nějaká hra, to už nyní moc ne. Z toho plyne, že chci systém nenáročný na obsluhu, prostě spustit a jet. Žádné hledání, googlení problémů atd. Takové to experimentování a radostné hledání řešení problémů je pro mě již ztráta času. Je možné, že kdybych s ním přišel do styku před těmi cca 14 lety, asi bych byl jinde. A nyní ke konkrétní záležitosti: mám pevný disk rozdělen na dva primární oddíly - systém (ext4) a data (ntfs). Pokud jsem měl jen jednoho uživatele nebyl problém. Teď jsem vytvořil dalšího, s právy správce. A nevím, jak to udělat, aby oba dva uživatelé mohli k disku DATA. Když se totiž přihlásím k prvnímu účtu (je to i správce), tak vidím, že je připojen /media/karel/data. Přihlásím se k druhému účtu a k disku data se nedostanu, protože je pořád připojen v /media/karel a tam se nedá. Zkoušel jsem to přes různá oprávnění , ale nejde to, nevím. Navíc se mi opravdu nechce do terminálu a řešit práva těmi písmenky. Mint nabízí grafické možnosti oprávnění, ale tam mi to nejde. Zatím to mám tak, že když se odhlašuji z jednoho účtu, tak musím disk data odpojit a po přihlášení na druhý účet si data připojím, a obráceně. Ale to je provizorium, to nechci. Možná jen nevím jak. Ve windows by to bylo triviální, prostě disk, přístupová práva, hotovo za pár vteřint. Tady prostě nevím. Poradí někdo?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Adamec)
    Indiánský lotr avatar 31.3.2013 17:19 Indiánský lotr | skóre: 25 | blog: ucim_sa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sdílení, připojení disk. oddílu s daty

    Shrnu to rychle, pro připojení se používá fuse s právy aktuálně přihlášeného uživatele. osobně bych to obešel a disk namountoval přímo bez asistence uzivatele. Vím že jsi se chtěl konzoli vyhnout, ale příjde mi to nejednodušší.

    Prostě v konzoli napiš toto:

    sudo mkdir /media/data

    sudo chmod 777 /media/data

    sudo blkid - vypise ti i UUID kod ntfs disku

    pote pomoci "sudo nano /etc/fstab" vloz do /etc/fstab tento radek:

    UUID=B6B4A22AB4A1ECD5 /mnt/data ntfs defaults 0 1

    samozrejmne si uprav UUID podle blkid. Pote restartuj PC nebo zadej do konzole sudo mount /media/data a je to. Z obou uctu se k disku dostanes.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.