Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zdravím (dámy, jsou-li tu a pánové a prosím o zkušenosti a doporučení pro následující virtualizační implementaci.
Současný stav kontejnerová virtualizace (OpenVZ), 2 virtuální stroje, oba mají apache, mysql, pgsql, qmail, ldap.
Na tomto se mi nejvíc nelíbí ta komplexnost obou strojů a protože migruju na nového providera, tak můžu udělat i větší reorganizaci - to je jádro mé otázky.
Tedy zda to jen přenést, nebo sloučit databázové stroje do jednoho, rozdělit maily od webů atd.
Můj nápad
Mělo by to zůstat na kontejnerové virtualizaci (výborné zkušenosti). Slibuju si od toho lepší spravovatelnost a přehlednost celého systému... Co si myslíte o tomhle řešení? Něco by jste řešili jinak?
A dále, na novém stroji můžu používat i KVM - má to smysl třeba na DB servery? Propustnost io asi bude v KVM horší, ale ne o moc, ale nevím jestli třeba nebude líp fungovat cache. Četl jsem, že kontejnerová virtualizace moc s cache nekamarádí (jádro vidí vše jako jeden load a neoptimálně rozhoduje o cache).
Současná HW konfigurace 1x 2 jádrový CPU, 8G RAM, 1TB SWRAID1
Nový HW 2x 4 jádrový CPU, 72GB RAM, 2TB HWRAID10
Zátěž není nic moc a HW to zvládne levou zadní, pár desítek webový domén (z toho jen několik má podstatný load) a pár stovek mailových účtů.
Moc děkuju za konstruktivní příspěvky!
Určitě to je obdobné - virtualizovat budu vlastně jen z těchto důvodů:
Ty považuješ instalaci všeho na jeden fyzický stroj za lepší řešení? Proč?
Tak cluster nedělám teď, protože to je zbytečný overkill (i když bych si s tím rád pohrál :)
Díky za názor - něco na tom určitě je, proto se to ve mně taky tak pere a ptám se na to. Pomalu se také začínám přiklánět k tomu nechat apache, php a DB na jednom stroji (rozdělení té DB by bylo fakt dost syntetické).
Pořád si ale nejsem jistý tím mailserverem - co myslíš? Navíc by tam byl vlastně jen postfix, což už není tak stračný no - ale iredmail má nějakou dávkovou instalaci a nevím, jak bude snášenlivý. Jestli nebude mít třeba při upgrade snahu purgovat starou DB nebo tak něco.
Jojo, tohle je varianta - říznout to na aplikace a data... jak bys přistupoval k těm datům? NFS nebo něco jiného?
Mně se spíš líbí ten řez na účel - web a maily - s tím, že DB by tedy byla duplikovaná na obou strojích.
To oddělení dat vidím spíš z jiného úhlu - nelíbí se mi, že data jsou součástí monolitického kontejneru. Líbilo by se mít max jednotky GB velký image systému a ten zálohovat jak leží a běží a data zálohovat jen jako data - inkrementálně.
Možná mountit datový adresář přes např. NFS z hostitele? To se vrací k tomu, co navrhuješ :)
Přesně - ta snadnost přenostu (backup/restore výše) je moje hlavní motivace... to jak říkáš "jeden server = jeden účel" subjektivně vnímám jako tu spravovatelnost.
Otázka je, jak mojí úlohu smysluplně naporcovat - diskuze rozhodně není o tom, jestli virtualizovat nebo ne, ale jak virtualizovat, aby to bylo rozumné.
Tiskni
Sdílej: