Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Zdravím (dámy, jsou-li tu a pánové a prosím o zkušenosti a doporučení pro následující virtualizační implementaci.
Současný stav kontejnerová virtualizace (OpenVZ), 2 virtuální stroje, oba mají apache, mysql, pgsql, qmail, ldap.
Na tomto se mi nejvíc nelíbí ta komplexnost obou strojů a protože migruju na nového providera, tak můžu udělat i větší reorganizaci - to je jádro mé otázky.
Tedy zda to jen přenést, nebo sloučit databázové stroje do jednoho, rozdělit maily od webů atd.
Můj nápad
Mělo by to zůstat na kontejnerové virtualizaci (výborné zkušenosti). Slibuju si od toho lepší spravovatelnost a přehlednost celého systému... Co si myslíte o tomhle řešení? Něco by jste řešili jinak?
A dále, na novém stroji můžu používat i KVM - má to smysl třeba na DB servery? Propustnost io asi bude v KVM horší, ale ne o moc, ale nevím jestli třeba nebude líp fungovat cache. Četl jsem, že kontejnerová virtualizace moc s cache nekamarádí (jádro vidí vše jako jeden load a neoptimálně rozhoduje o cache).
Současná HW konfigurace 1x 2 jádrový CPU, 8G RAM, 1TB SWRAID1
Nový HW 2x 4 jádrový CPU, 72GB RAM, 2TB HWRAID10
Zátěž není nic moc a HW to zvládne levou zadní, pár desítek webový domén (z toho jen několik má podstatný load) a pár stovek mailových účtů.
Moc děkuju za konstruktivní příspěvky!
Určitě to je obdobné - virtualizovat budu vlastně jen z těchto důvodů:
Ty považuješ instalaci všeho na jeden fyzický stroj za lepší řešení? Proč?
Tak cluster nedělám teď, protože to je zbytečný overkill (i když bych si s tím rád pohrál :)
Díky za názor - něco na tom určitě je, proto se to ve mně taky tak pere a ptám se na to. Pomalu se také začínám přiklánět k tomu nechat apache, php a DB na jednom stroji (rozdělení té DB by bylo fakt dost syntetické).
Pořád si ale nejsem jistý tím mailserverem - co myslíš? Navíc by tam byl vlastně jen postfix, což už není tak stračný no - ale iredmail má nějakou dávkovou instalaci a nevím, jak bude snášenlivý. Jestli nebude mít třeba při upgrade snahu purgovat starou DB nebo tak něco.
Jojo, tohle je varianta - říznout to na aplikace a data... jak bys přistupoval k těm datům? NFS nebo něco jiného?
Mně se spíš líbí ten řez na účel - web a maily - s tím, že DB by tedy byla duplikovaná na obou strojích.
To oddělení dat vidím spíš z jiného úhlu - nelíbí se mi, že data jsou součástí monolitického kontejneru. Líbilo by se mít max jednotky GB velký image systému a ten zálohovat jak leží a běží a data zálohovat jen jako data - inkrementálně.
Možná mountit datový adresář přes např. NFS z hostitele? To se vrací k tomu, co navrhuješ :)
Přesně - ta snadnost přenostu (backup/restore výše) je moje hlavní motivace... to jak říkáš "jeden server = jeden účel" subjektivně vnímám jako tu spravovatelnost.
Otázka je, jak mojí úlohu smysluplně naporcovat - diskuze rozhodně není o tom, jestli virtualizovat nebo ne, ale jak virtualizovat, aby to bylo rozumné.
Tiskni
Sdílej: