Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Zdravím (dámy, jsou-li tu a pánové a prosím o zkušenosti a doporučení pro následující virtualizační implementaci.
Současný stav kontejnerová virtualizace (OpenVZ), 2 virtuální stroje, oba mají apache, mysql, pgsql, qmail, ldap.
Na tomto se mi nejvíc nelíbí ta komplexnost obou strojů a protože migruju na nového providera, tak můžu udělat i větší reorganizaci - to je jádro mé otázky.
Tedy zda to jen přenést, nebo sloučit databázové stroje do jednoho, rozdělit maily od webů atd.
Můj nápad
Mělo by to zůstat na kontejnerové virtualizaci (výborné zkušenosti). Slibuju si od toho lepší spravovatelnost a přehlednost celého systému... Co si myslíte o tomhle řešení? Něco by jste řešili jinak?
A dále, na novém stroji můžu používat i KVM - má to smysl třeba na DB servery? Propustnost io asi bude v KVM horší, ale ne o moc, ale nevím jestli třeba nebude líp fungovat cache. Četl jsem, že kontejnerová virtualizace moc s cache nekamarádí (jádro vidí vše jako jeden load a neoptimálně rozhoduje o cache).
Současná HW konfigurace 1x 2 jádrový CPU, 8G RAM, 1TB SWRAID1
Nový HW 2x 4 jádrový CPU, 72GB RAM, 2TB HWRAID10
Zátěž není nic moc a HW to zvládne levou zadní, pár desítek webový domén (z toho jen několik má podstatný load) a pár stovek mailových účtů.
Moc děkuju za konstruktivní příspěvky!
Určitě to je obdobné - virtualizovat budu vlastně jen z těchto důvodů:
Ty považuješ instalaci všeho na jeden fyzický stroj za lepší řešení? Proč?
Tak cluster nedělám teď, protože to je zbytečný overkill (i když bych si s tím rád pohrál :)
Díky za názor - něco na tom určitě je, proto se to ve mně taky tak pere a ptám se na to. Pomalu se také začínám přiklánět k tomu nechat apache, php a DB na jednom stroji (rozdělení té DB by bylo fakt dost syntetické).
Pořád si ale nejsem jistý tím mailserverem - co myslíš? Navíc by tam byl vlastně jen postfix, což už není tak stračný no - ale iredmail má nějakou dávkovou instalaci a nevím, jak bude snášenlivý. Jestli nebude mít třeba při upgrade snahu purgovat starou DB nebo tak něco.
Jojo, tohle je varianta - říznout to na aplikace a data... jak bys přistupoval k těm datům? NFS nebo něco jiného?
Mně se spíš líbí ten řez na účel - web a maily - s tím, že DB by tedy byla duplikovaná na obou strojích.
To oddělení dat vidím spíš z jiného úhlu - nelíbí se mi, že data jsou součástí monolitického kontejneru. Líbilo by se mít max jednotky GB velký image systému a ten zálohovat jak leží a běží a data zálohovat jen jako data - inkrementálně.
Možná mountit datový adresář přes např. NFS z hostitele? To se vrací k tomu, co navrhuješ :)
Přesně - ta snadnost přenostu (backup/restore výše) je moje hlavní motivace... to jak říkáš "jeden server = jeden účel" subjektivně vnímám jako tu spravovatelnost.
Otázka je, jak mojí úlohu smysluplně naporcovat - diskuze rozhodně není o tom, jestli virtualizovat nebo ne, ale jak virtualizovat, aby to bylo rozumné.
Tiskni
Sdílej: