Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
fixmbr
a fixboot
.
Jestli mě paměť neklame, v MBR je pro zavaděč k dispozici celých 512 byte.Celých rozhodně ne.
Jestli mě paměť neklame, v MBR je pro zavaděč k dispozici celých 512 byte. Do toho zavaděč při nejlepší vůli nenarveš...."LILO can be placed in the master boot record (MBR) or the boot sector of a partition...."
Asi jde o nepochopení záměru tazatele. Ten chce instalovat linux windows uživatelům. Pokud se uživateli nebude linux líbit, tak se ho zbaví. Z toho pohledu je cesta bootování pomocí windows bootloaderu nejlepší možnost.Tak s tím souhlasím. Kamarád to takhle pro sebe dělal. Vtipné na tom bylo to, že ty windows vyžadovaly (nevím jestli to ještě platí) kopii toho, co by jinak bylo zapsáno do MBR o velikosti 512B. Musel bych se ho zeptat, ale jestliže se pak zbytek bootloaderu nacpe za MBR, kam se nacpe zbytek windowsoidního bootloaderu, to fakt netuším.
To, že by se windows uživatel zbavil windowsu není moc pravděpodobné, spíš je pravděpodobnější, že si nechá oboje (windows jako zálohu, kdyby něco), navíc práce se soubory je na win partition z linuxu bez problémů, takže další důvod, proč si ty win klidně nechat. Toto jsou ty nejrealističtější scénáře, takže bych se držel toho.Já nevím, mně přijde z dlouhodobého hlediska dualboot tak nějak zbytečný.
Kdysi jsem to používal a nebyla to kopie MBR ale boot sektoru.Pravda. Tam se dá taky zneužít pár následujících sektorů, že?
BTW chainloder v grubu funguje nemlich stejně. ono se toho na bootloaderu prostě moc vymyslet nedá…To mi zní jako nesmysl. Při běžném použití chainloaderu se nic do žádných souborů nekopíruje. Jestli umí navíc chainloadovat i ze souboru, to netuším.
Tiskni
Sdílej: