Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
echo "This script" 1>&2
Řešení dotazu:
Spojení standardního výstupu se standardním chybovým výstupemale nedává mi to smysl, chyba se vypíše na screen ale taky do chybového výstupu? A co s tím? K čemu je to jako dobré? Pochopil bych, kdyby tam bylo:
echo "This script" 1>&2 /tmp/error.logMůžeš mi to prosím objasnit, když tam není soubor, kde to získam tu chybu? Díky
stdout
(standardní výstup - standard output), kam se vypisuje veškerý běžný text, který má program potřebu vypsat. Deskriptor (identifikační číslo souboru přidělené systémem) tohoto výstupu je pro každý program 1.
stderr
, kam může program vypisovat chyby. Deskriptor přidělený systémem je 2.
Terminál ti umožňuje výstupy z programů přesměrovávat. 1>&2
znamená, že chceš přesměrovat stdout
do stderr
.
$ echo "xe" xeV tomhle případě šel výstup z echa, které běžně vypisuje na
stdout
do terminálu.
$ echo "xe" 1>&2 xeTohle vypadá na první pohled stejně - výstup šel do terminálu. Děje se zde ovšem cosi víc - výstup sice šel do terminálu, ale nikoliv na výstup (
stdout
), ale na chybový výstup (stderr
)! Přesměrovali jsme tedy stdout
(deskriptor 1) na stderr
(desktiptor 2).
$ echo "xe" 2>/dev/null 1>&2Nyní jsem přesměroval chybový výstup do souboru
/dev/null
a standardní výstup do chybového výstupu. Jak je možné vidět, nic se nevypsalo, protože oboje jde do souboru /dev/null
, který slouží jako forma odpadkového koše.
find
a wc
, který počítá řádky (a další věci), které mu napíšeš na vstup. find
má však tu ošklivou vlastnost, že vždy vypíše, když k nějakému souboru nemůže získat přístup. Pokud použiji naivní implementaci:
$ find / -name "xaxex*" | wc -l find: `/tmp/pulse-PKdhtXMmr18n': Permission denied find: `/tmp/atop.d': Permission denied find: `/run/udisks': Permission denied find: `/run/lighttpd': Permission denied find: `/run/cups/certs': Permission denied find: `/run/samba/winbindd_privileged': Permission denied find: `/run/watershed': Permission denied find: `/run/lock/lvm': Permission denied find: `/proc/tty/driver': Permission denied .... pár tisíc řádekTak sice funguje, ale jsem zaplaven tisícema řádek hlášek o tom, že
find
nemohl k něčemu získat přístup. Řešení je přesměrovat chybový výstup do pryč:
$ find / -name "xaxex*" 2>/dev/null | wc -l 0V upravené verzi vidím jen to co jsem chtěl - že na disku mám 0 souborů začínajících názvem "xaxex".
2>&1
je trochu zvláštní zápis, běžně se používá spíš opak: stderr
do stdout
, protože s tím se pak dá lépe pracovat (|
i >
běžně přesměrovává stdout
, ne stderr
).
1>&2
používá, aby bylo jasné, že nechceš přesměrovávat do souboru s názvem 2, ale do deskriptoru číslo 2. Kdybys tam & nenapsal, vytvořil by se ti ve složce soubor 2, ve kterém by byl výpis, který šel na stdout
.
Tiskni
Sdílej: