Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
echo "This script" 1>&2
Řešení dotazu:
Spojení standardního výstupu se standardním chybovým výstupemale nedává mi to smysl, chyba se vypíše na screen ale taky do chybového výstupu? A co s tím? K čemu je to jako dobré? Pochopil bych, kdyby tam bylo:
echo "This script" 1>&2 /tmp/error.logMůžeš mi to prosím objasnit, když tam není soubor, kde to získam tu chybu? Díky
stdout
(standardní výstup - standard output), kam se vypisuje veškerý běžný text, který má program potřebu vypsat. Deskriptor (identifikační číslo souboru přidělené systémem) tohoto výstupu je pro každý program 1.
stderr
, kam může program vypisovat chyby. Deskriptor přidělený systémem je 2.
Terminál ti umožňuje výstupy z programů přesměrovávat. 1>&2
znamená, že chceš přesměrovat stdout
do stderr
.
$ echo "xe" xeV tomhle případě šel výstup z echa, které běžně vypisuje na
stdout
do terminálu.
$ echo "xe" 1>&2 xeTohle vypadá na první pohled stejně - výstup šel do terminálu. Děje se zde ovšem cosi víc - výstup sice šel do terminálu, ale nikoliv na výstup (
stdout
), ale na chybový výstup (stderr
)! Přesměrovali jsme tedy stdout
(deskriptor 1) na stderr
(desktiptor 2).
$ echo "xe" 2>/dev/null 1>&2Nyní jsem přesměroval chybový výstup do souboru
/dev/null
a standardní výstup do chybového výstupu. Jak je možné vidět, nic se nevypsalo, protože oboje jde do souboru /dev/null
, který slouží jako forma odpadkového koše.
find
a wc
, který počítá řádky (a další věci), které mu napíšeš na vstup. find
má však tu ošklivou vlastnost, že vždy vypíše, když k nějakému souboru nemůže získat přístup. Pokud použiji naivní implementaci:
$ find / -name "xaxex*" | wc -l find: `/tmp/pulse-PKdhtXMmr18n': Permission denied find: `/tmp/atop.d': Permission denied find: `/run/udisks': Permission denied find: `/run/lighttpd': Permission denied find: `/run/cups/certs': Permission denied find: `/run/samba/winbindd_privileged': Permission denied find: `/run/watershed': Permission denied find: `/run/lock/lvm': Permission denied find: `/proc/tty/driver': Permission denied .... pár tisíc řádekTak sice funguje, ale jsem zaplaven tisícema řádek hlášek o tom, že
find
nemohl k něčemu získat přístup. Řešení je přesměrovat chybový výstup do pryč:
$ find / -name "xaxex*" 2>/dev/null | wc -l 0V upravené verzi vidím jen to co jsem chtěl - že na disku mám 0 souborů začínajících názvem "xaxex".
2>&1
je trochu zvláštní zápis, běžně se používá spíš opak: stderr
do stdout
, protože s tím se pak dá lépe pracovat (|
i >
běžně přesměrovává stdout
, ne stderr
).
1>&2
používá, aby bylo jasné, že nechceš přesměrovávat do souboru s názvem 2, ale do deskriptoru číslo 2. Kdybys tam & nenapsal, vytvořil by se ti ve složce soubor 2, ve kterém by byl výpis, který šel na stdout
.
Tiskni
Sdílej: