Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
takovy narychlo spichnuty primitivni skriptik. ma dve funkce sbal a rozbal a jednu dulezitou promennou SIZE_FD, kterou je potreba upravit na velikost diskety. nedaval bych tomu jako argument nic co obsahuje specialni znaky.
hodi se to pro pridani do .bashrc nebo .bash_profile nebo kam by to vlastne podle uzivatele melo prijit podle udaju v "man bash" v casti nadepsane INVOCATION
i kdyz to je asi jeste blbsi rada pro cloveka co pouziva file roller, tak treba nekdy dojde k systemu, ktery nebude mit file roller nainstalovany - btw vsechny ktery znam ;)
#export SIZE_FD='dopln velikost archivu - asi teda spis diskety v bajtech' SIZE_FD=20 function sbal() { if test $# -lt 1; then echo "prvni parametr je povinny prefix archivu" echo "a dalsi volitelne parametry primo soubory nebo adresare" return #nebo tu je exit fi export SBAL_OLD_LC_ALL=$LC_ALL; export LC_ALL=C; SBAL_PREFIX=$1; shift; SBAL_TARARG=''; while test $# -gt 0; do if echo $1 | grep '^/' >/dev/null 2>&1; then SBAL_TARARG=$SBAL_TARARG\ $1; else SBAL_TARARG=$SBAL_TARARG\ ./$1; fi shift; done test -z "$SBAL_TARARG" && SBAL_TARARG=`pwd`; echo "balim $SBAL_TARARG do ${SBAL_PREFIX}... tarem | bzipem 2 | splitem" tar c $SBAL_TARARG | bzip2 -9zc | split -b $SIZE_FD - $SBAL_PREFIX export LC_ALL=$SBAL_OLD_LC_ALL; unset SBAL_OLD_LC_ALL; unset SBAL_PREFIX; unset SBAL_TARARG } function rozbal() { if test $# -lt 1; then echo "posloupnost parametru jsou prefixy souboru k rozbaleni" return fi export ROZBAL_OLD_LC_ALL=$LC_ALL; export LC_ALL=C; ROZBAL_PREFIXES=''; while test $# -gt 0; do ROZBAL_PREFIXES=$ROZBAL_PREFIXES\ $1\*; shift done echo "rozbaluji $ROZBAL_PREFIXES" echo " cekam na potvrzeni entrem - lze to nejspis prerusit pomoci znaku " stty -a | grep intr | sed -e 's/.*intr/intr/' -e 's/intr[[:space:]]*=[[:space:]]*\([^[:space:]]*\).*/\1/' -e 's/;$//' read cat $ROZBAL_PREFIXES | bzip2 -dc | tar x export LC_ALL=$ROZBAL_OLD_LC_ALL unset ROZBAL_OLD_LC_ALL unset ROZBAL_PREFIXES }
cat
jako concatenate. Pokud jseš nucen to dávat dohromady pod parodií na OS, tak kupodivu funguje COPY
s přepínačem /B
(jeden by fakt nevěřil, možná i víc). Teda pod poslední verzí "zkušenosti" už si nejsem jistej. Rozhodně nevím jak to v exploderu udělat myší.
jo ale nejdulezitejsi je tam to prepnuti locales kvuli razeni pri expanzi * a mozna se podle toho bude i nekdy v budoucnu(nebo uz ted) ridit split.
teda nejdulezitejsi je to kvuli ceskymu razeni v locales kvuli tou co se stane s ch to by se jeden nestacil divit, ale tolik archivu asi mit nebudete (snad)
Tiskni
Sdílej: