Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
<VirtualHost *:80> DocumentRoot /var/www/example.org/www ServerName www.example.org ServerAlias *.example.org example.org ErrorLog "/var/www/example.org/log/error.log" CustomLog "/var/www/example.org/log/access.log" common php_admin_value open_basedir "/var/www/example.org:." php_admin_value upload_tmp_dir "/var/www/example.org/tmp" php_admin_value session.save_path "/var/www/example.org/session" DirectoryIndex index.html index.php <Directory "/var/www/example.org/www"> Options Includes FollowSymLinks MultiViews AllowOverride All DirectoryIndex index.php index.html Order Allow,Deny Allow from All </Directory> </VirtualHost>takze mam adresar /var/www/example.org/ a v nom tieto podadresare: log session tmp www Ako vidime v konfiguracii virtual hosta DocumentRoot je nastaveny na www (/var/www/example.org/www). Tam je nejaky web a ten funguje na www.example.org a example.org. Toto mi funguje. V /var/www/example.org/www je okrem roznych PHP suborov a adresarov aj adresar subdom (/var/www/example.org/www/subdom). A ja ked si tam ako obycajny user cez FTP vytvorim adresar test1 (/var/www/example.org/www/subdom/test1) a donho zas nejake PHP subory (proste web) tak chcem aby tento web bol pristupny na test1.example.org. Toto neviem ako spravit. Wedos ma v DocumentRoot subor .htaccess (davam iba relevantnu cast) ktory by to mal riesit:
# subdomeny (s nebo bez www na zacatku)
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^subdom/
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/subdom/
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?(.*)\.([^\.]*)\.([^\.]*)$
RewriteCond %{DOCUMENT_ROOT}/subdom/%2 -d
RewriteRule (.*) subdom/%2/$1 [DPI]
ale to mi samo o sebe nefunguje, neviem ako maju nastavenu serverovu cast. Ci este netreba nieco nakonfigurovat.
Poznamky:
Řešení dotazu:
UseCanonicalName Off VirtualDocumentRoot /var/www/example.org/www/subdom/%-3t.j. zober z domeny tretiu cast zprava a nasmeruj to do adresara subdom/ Toto mi nefunguje a nefunguje mi potom ani zakladny tvar www.example.org ten sa snazi presmerovat do: /var/www/example.org/www/subdom/_ lenze ja chcem www.example.org a example.org do /var/www/example.org/www (nechcem pouzivat "magicky" adresar _)
Tiskni
Sdílej: