Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim,
mam problem spustit nezavisle procesy. Urcite poznate, ked zo shellu spustite napr. Firefox a ten len otvori novy tab. Tak toto by som chcel eliminovat, aj ked nie u Firefoxu, ale u ineho programu, ktory nepodporuje parametre, ktore by umoznili spustit sa nezavisle.
O nejaku dalsiu izolaciu mi nejde, problemy so zdielanim prostriedkov su vyriesene trivialne - 2 kopiami programu. Idealne by som chcel nieco, co nebude treba udrzovat (teda asi nie chroot).
Nasiel som cgroups, tam ns. To ale v Ubuntu nefunguje - v /proc/cgroups nie je spominane ns, preto sa to neprimountuje a nefunguje ani cgcreate s controllerom ns. Konkretnu mount direktivu neviem - z Ubuntu skriptov mam nefunkcne
$ sudo mount -n -t cgroup -o ns cgroup /sys/fs/cgroup/ns
mount: special device cgroup does not exist
Neviete, ako na to? Ide mi teda bud o riesenie problemov s cgroups alebo o nejake ine, idealne bezudrzbove, riesenie.
Dakujem
O nejaku dalsiu izolaciu mi nejde, problemy so zdielanim prostriedkov su vyriesene trivialne - 2 kopiami programu.
To ani zdaleka nemusí znamenat, že jste něco vyřešil. Ten program může využívat nějaké systémové zdroje, u kterých potřebuje exkluzivitu, nebo třeba i jen své vlastní pomocné soubory, u kterých neočekává, že by mu na ně někdo sahal. Obecně nějakou izolaci nebo virtualizaci potřebovat budete, ale jakou, to záleží na konkrétní aplikaci.
Tak 1 cast riesenia (cgroups) som uz pisal - ma to akurat tu nevyhodu, ze to nefunguje alebo to mozno neviem obsluhovat.
"Proc?" To neviem - myslim si, ze je to ochrana pred blbostou uzivatela, ktory klika na ikonku, dokedy to nezacne fungovat a potom sa rozculuje, ze mu tlaciaren tlaci vzdy 10-15 kopii a na zatvaranie programu je treba kliknut na krizik 10-15 krat. Kontrola - predpokladam citanie zoznamu procesov; ine pravdepodobne moznosti som vyvratil nizsie.
Je to hra pod Wine; vo Windowse funguje Sandboxie, tak tu by mohli fungovat aspon rozne WINEPREFIXy - ale hra zisti svoju inu instanciu.
Konkretne som to nechcel pisat, lebo som chcel pocut (pokial mozno) univerzalnu odpoved pre lubovolny program na Linuxe, kde by sa konflikty "jednoducho skusili" na zaklade strace - tj. nie nieco ako "edituj si exe na offsete 0xABCDh na 0A a pojde ti to".
Asi mas pravdu; ja som predpokladal kontrolu ostatnych beziacich procesov - tvrdy kill jej nerobi problemy, takze subor to snad nebude; viacnasobne spustenie v Sandboxie pod Windows funguje, takze by to nemal byt port a ani pripajanie sa na servre (Sandboxie funguje bez zmien portov / ciest a aj bez kopii).
Mas pravdu ohladne toho, ze odstranenie tejto kontroly mi nedava dalsiu zaruku - ale podla mna tu islo o to, aby to zbytocne pri spustani nezralo systemove prostriedky. Nie je to nieco, co by muselo bezat + je to len pre moju osobnu potrebu, takze by to z mojho pohladu skoncilo prinajhorsom na "skusil som, neslo" alebo mozno aj na "skusil som, po 1/2 roku sa poskodili data, pocital som s tym, trochu to islo"
Tiskni
Sdílej: