Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
$ LC_ALL=cs_CZ.UTF-8 $ sort E Ca Čb Cd Da Ďb Dc Cdá výstup
C Ca Cd Čb Da Ďb Dc EU "Č" je pořadí správně, avšak u "Ď" je pořadí chybné. Jak se to chová u vás? Tušíme, čím by to mohlo být? Distro je Arch Linux. Díky
Řešení dotazu:
Pouze pokud aplikací této tzv. primární řadicí schopnosti nelze rozhodnout mezi řazením několika slov, bere se ohled na ostatní diakritická znaménka.... čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Tomu nechci věřit.
Když nechcete, nevěřte, k tomu vás nikdo donutit nemůže. :-)
čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Ano, soft to řadí správně, protože při porovnávání "Ďb" a "Dc" už v prvním průchodu, kdy se ještě nerozlišuje D a Ď, rozhodne b<c na druhé pozici. Oproti tomu při porovnání "Čb" a "Cd" se C<Č uplatní už v prvním průchodu a na druhý znak tedy nedojde.
Tohle se týká akorát případu, kdy by tam bylo „Db“ a „Ďb“. Primární řadicí schopnost totiž tahle dvě slova nedokáže seřadit.Pouze pokud aplikací této tzv. primární řadicí schopnosti nelze rozhodnout mezi řazením několika slov, bere se ohled na ostatní diakritická znaménka.... čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Tomu nechci věřit.OT: Neboj nejsi první ani zdaleka poslední. Toto „překvapení“ zažije téměř každý našinec, jenže většina si prostě jen pomyslí „je to blbě - ach jo“. Až se někdo zajímá o řazení „hlouběji“ (má pocit odpovědnosti za výsledek), tak to řeší a z toho plynou tyto otázky, periodicky se opakující
hledal bys intuitivně slovo loděnice na předchozí nebo následující stránce, pokud bys už našel slovo loď?
Kdybych neznal tu hrůznou normu, hledal bych loděnice "samozřejmě" před loď.
ale ta pravidla rozhodně nejsou hloupá nebo dokonce absurdní
Jak praví klasik, názory jsou od toho, aby se různily.
jsou zcela jednoznačně definovaná
To právě moc ne. Pokud si vzpomínám, bylo tam dokonce i něco takového, že "ch" se podle okolností může a nemusí považovat za slitek, přičemž rozhodnutí je de facto opět dáno výslovností. A to nemluvím o úplných šílenostech, jako třeba že "Karel VI." < "Karel IX.", které vedou k tomu, že jazykovědecky "logické" porovnávání nemusí být ani tranzitivní (což principiálně znemožňuje řazení).
A není to vůbec jen případ češtiny
Klasická logika prvního stupně základní školy: dostal jsem sice čtyřku z češtiny, ale Franta dostal pětku, takže je to v pohodě… Ne, to, že podobné ptákoviny vymysleli i v některých jiných zemích, neznamená automaticky, že je to dobře.
To řazení ch vs c-h bylo docela smysluplné, draka s přílišným počtem hlav bych hledal kolem moc-, ne za moh-.
Což o to, to já taky - já mám problém spíš s tím druhým případem.
Moc ale nerozumím tomu, že by porovnání nebylo tranzitivní
Jak seřadíte (za předpokladu platnosti pravidla, že se čísla zapsaná římskými číslicemi mezi sebou porovnávají jako čísla) "Karel VI.", "Karel IX." a "Karel Soukup"?
Jste si jist, že reagujete na můj komentář?
Naprosto.
Jinak abecední řazení vznikalo v době, kdy o nějakých počítačích nikdo ani netušil.
Je snadné svést to na počítače (a případně líné programátory), ale tady o počítače vůbec nejde. Vždy, když se řazení provádělo, ať už šlo o knihy v knihovně, hesla ve slovníku nebo třeba autory článku, řadila se slova v psané podobě a výsledek byl opět psaný. Proto byl nesmysl vymýšlet zbytečně komplikovaná pravidla zamořená mraky výjimek a speciálních případů založená na mluvené podobě slova. Počítače s tím nemají vůbec nic společného.
A člověk pracuje se slovem v mluvené podobě.
Ne při řazení. Při řazení i člověk řadí slova psaná. Ať už jsou to tituly nebo autoři na knihách knihovně, hesla ve slovníku, jména v telefonním seznamu nebo třeba jména autorů v článku.
Navíc ty mraky výjimek jsou pokud vím jen ch
A co ten druhý průchod pro samohlásky? A co to, že se do druhého průchodu přeřadily i některé souhlásky? A co ty další výjimky (viz výše)?
Tiskni
Sdílej: