OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Ale zrovna to sekání Flashe to nevyřeší.
To asi ne, pokud úzkým hrdlem nebyly zrovna latence při čtení souboru. Na druhou stranu, flashová videa se mi občas trhají i na stroji s FX-8150 (8x3.6 GHz) as 32 GB paměti a na druhém se starším Athlonem (2x2.2 GHz) a 4 GB se fullscreen na 2560x1440 monitoru trhá vždy. A v neposlední řadě předpokládám, že na tom netbooku bude většinu času dělat něco jiného než sledovat flashová videa.
Ale také do některých grafik umí poslat příkazy, aby rastr počítala grafiky a ne procesor a pak může být i slabá sestava dostatečná nebo silnější než to 8 jádro.Vtip je v tom, že akcelerovat video (převod YUV, škálování) umí všechny grafiky včetně S3 Virge z roku 1997. mplayer to umí využít, když se nastaví příčetný video výstup (xv). Ale Flash furt generuje RGB pixmapy v plném rozlišení na CPU. Proto Atom dá i 720p, ale ve Flashi nemáš šanci.
Jak moc jsi zkušený s instalaci Debianu? Neběží náhodou tam služba, co žere procesor? - Zkus tam spíše hodit Xubuntu nebo Lubuntu, lepé však Linux Mint 15 Mate (32-bit).
Také do prohlížeče nainstaluj Adblock Plus a Flashblocker.
V nejhorším případě ať na Youtube videa používá SMTube a přehrává v SMPlayeru.
Také máš tam doufám flash od Adobe, protože Lightspark nebo Gnash nejsou tak výkonné.
Tiskni
Sdílej: