Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
hdparm -I /dev/sda
je funkce TRIM podporována. Přesto bych rád ověřil, že TRIM skutečně funguje, vzhledem k té poněkud divoké konfiguraci.
Našel jsem na internetu postup, při kterém se vytvoří soubor, zjistí počáteční sektor, smaže a pak se pomocí hdparm --read-sector
ověří, že sektory jsou skutečně po čase nahrazené nulami. Problém je, že já nevím, jak přistoupit přímo k sektorům na diskovém poli.
~ # hdparm --read-sector 234346496 /dev/md125 /dev/md125: /dev/md125 is a RAID device: please specify an absolute LBA of a raw member device instead (raid1 only) Aborting.Evidentně toto funguje jen pro RAID 1. Mohu přistupovat přímo k /dev/sda (resp. /dev/sdb), ale k tomu bych potřeboval napřed zjistit, kde skutečně je ten soubor fyzicky uložený (vzhledem k principu RAID 0 bude půlka na jednom disku, půlka na druhém). Nějaké nápady?
# dd if=/dev/zero of=output bs=8k count=2024k 16 978 542 592 bytes (17 GB) copied, 18,4724 s, 919 MB/sV tuto chvíli dám (po týdnu používání při 2/3 zaplnění disku) mezi 500-750 MB/s... podle nálady :) I proto bych chtěl ověřit, že ten trim korektně funguje.
Kdybych měl Linux pouze na jednom disku, tak ten by se opotřeboval mnohem rychleji, než ten druhý s Windows. Takže IMHO RAID 0 je docela dobrý nápad na SSD.
parted -l Error: Invalid argument during seek for read on /dev/sda Retry/Ignore/Cancel? C Model: ATA SanDisk SD5SF225 (scsi) Disk /dev/sda: 256GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Partition Table: unknown Error: /dev/sdb: unrecognised disk label Model: ATA SanDisk SD5SF225 (scsi) Disk /dev/sdb: 256GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Partition Table: unknown Model: Linux Software RAID Array (md) Disk /dev/md125: 503GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Partition Table: gptPokud to dobře čtu, tak jak RAID, tak přímo fyzické disky mají velikost sektoru 512B. Tedy by to mělo být v pořádku. RAID je nakonfigurovaný přímo od výrobce, tak bych ani nic jiného nečekal. Na tu druhou stranu, nerozumím tomu, proč je zde uvedeno 512B, zatímco všude jinde se u SSD disků uvádí hodnota o řád vyšší, tedy 512KB. A YaST (používám openSuse) u RAIDu ještě uvádí údaj "Velikost kusu: 128 kB", což netuším, co je. Ale jinak by mě stejně zajímalo, jako je to s tím TRIMem. Teoreticky by neměl být v ničem problém... ext4 vydá příkaz k TRIMu, RAID vrstva ho zachytí a dopraví až k disku...
Tiskni
Sdílej: