Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jul 21 12:47:14 "jmenoserveru" sshd[18848]: User root not allowed because account is locked Jul 21 12:47:14 "jmenoserveru" sshd[18848]: input_userauth_request: invalid user root [preauth] Jul 21 12:47:14 "jmenoserveru" sshd[18848]: Received disconnect from 83.212.105.96: Bye Bye [preauth]Toto je jeden z případů, ale mám toho plné logy i s jinými IP adresami. Žádné z nich neznám, koukal jsem asi na 4, jedna byla z Řecka, druhá z Polska a další 2 z Číny. Podle mě se jedná o útoky, kdy se někdo pravděpodobně pomocí nějakého programu snaží uhádnout jméno uživatele k SSH (bylo tam třeba i oracle, jack apod., ale hlavně root, vždy nejvíce po 3 vteřinách) a po jeho uhádnutí se pokusit rozlousknout heslo. Mám pravdu? A je vůbec možné, aby kvůli tomu vytuhl celý server? Děkuji.
Řešení dotazu:
Mám pravdu?Ano, děje se to naprosto běžně. Pokud ti to vadí, jde např. přesunou sshd na jiný port (používám doma na pomalé lince a velice pomalém počítači).
A je vůbec možné, aby kvůli tomu vytuhl celý server?Nemělo by, nejspíš tam máš nějaký jiný problém.
Dufam, ze nemas povoleneho root-a cez ssh. Videl som to aj u dost skusenych Linuxakoch.
pozri v messagess ci tam nie su nejake chyby. Utokmi by to nemalo byt.
zbytocne to zvysuje riziko preniknutia, ked im staci hadat len heslo. Ja ho mam vsade zakazany, ved naco potom mame su a sudo
ved naco potom mame su a sudoNástroje se typicky používají kvůli užitku, nikoliv kvůli jejich existenci.
Ja ho mam vsade zakazany, ved naco potom mame su a sudoJak řešíš kopírování (scp, rsync) souborů, ke kterým může (zapisovat) jenom root na server a ze serveru? Jak řešíš zálohování?
zálohovací-server:# rsync -ae ssh root@target:/ .
. Takhle jsem třeba odléval FS virtuálu na externí disk (zálohovací-server byl fyzický stroj). Tohle bez roota po SSH prostě neudělám.
Jul 23 17:26:35 debdirt sshd[2976]: fatal: Access denied for user deka by PAM account configuration [preauth]po rebootu to nenaběhlo a nechce se mi zkoumat, proč. Revertuju snapshot.
chtěl jsem se připojit na svůj server přes SSH, ale ohlásil "No route to host",
Tahle hláška je z mezilehlého routeru, že mu chybí cesta k dané síti. Jak máte připojen dotyčný stroj k nejbližšímu routeru? (Kdyby to byl problém jen ve vašem stroji, dostal byste na ethernetu jinou chybovou hlášku – host unreachable.) Navíc byste v té chybové hlášce měl vidět adresu routeru, který to hlásil. Je to onen nejbližší router?
ani Apache neodeslal stránku, která byla na serveru.
Za dávných dob se používal program ping, který poslal ICMP echo request. Tím se vyloučí vyhnitý user space.
Stalo se mi to tak mnohokrát i v minulosti, myslel jsem si, že je to diskem, který se přestane točit a zaparkuje hlavičky,
Tohle by na ICMP echo mít vliv nemělo. Jádro funguje i bez disku.
Pokud by byl i s tím problém, tak bych to spíš viděl na nějaké hloupé uspávání síťové karty nebo něco na ten způsob.
Tiskni
Sdílej: