Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Tohle se stane proto, že jeden X-server (ten s login managerem) tam už běží. S chybou přihlášení to asi nesouvisí.
Chyba přihlášení je podle mě crash okenního prostředí. Takže to chce zkusit nějaký fail safe mode příslušného okenního manažera (nikoliv nějaký systémový recovery mode), případně zkusit odstranit celé nastavení. Například takto: mv .název_adresáře_s_nastavením
._název_adresáře_s_nastavením.backup
.
Konkrétní název adresáře s nastavením záleží na tom, jaké prostředí používáte, v mém případě by to byl adresář .kde4
. (Naštěstí jsem k promazání konfigurace KDE ještě sáhnout nemusel. Ostuda svobodného desktopu zvaná Gnome je na tom bohužel mnohem hůř, „by design“.)
Odstraněním konfigurace možná odstraníte příčinu pádu okenního prostředí a zároveň si zachováte zálohu původního nastavení pro případ, že by se to ještě dalo v budoucnu nějak opravit. Grafické prostředí pak budete mít s implicitním nastavením.
Pokud tohle nepomůže, chtělo by to dát sem /var/log/Xorg.0.log
z toho původního X-serveru, případně ~/.xsession-errors
může obsahovat cenné informace o tom, co se děje a proč. Nebo v dmesg
můžou být rovnou hlášky o tom, že se nějakému procesu stalo něco špatného. (Což by se ale bez možnosti stahovat větší objemy dat řešilo těžko.)
Jak už tu někdo psal, zrovna v tom Ubuntu může být část problému... Několik zásad, kterými se já osobně řídím:
Taky je dobré vědět, že v každé rozumné distribuci lze mít zároveň nainstalovaný libovolný počet přihlašovacích manažerů a grafických prostředí. Přihlašovacího manažera lze zvolit jako kteroukoliv jinou systémovou službu (systemctl enable
/ systemctl disable
na distrech se systemd
) a grafické prostředí lze zvolit při přihlášení, bez ohledu na to, který přihlašovací manažer je spuštěný. Takže z GDM se lze samozřejmě hlásit do KDE, z KDM do Gnome a tak podobně. To dává spoustu možností zaprvé vyzkoušet různá prostředí a zadruhé mít v případě selhání některého z nich okamžitě plně funkční náhradu. (I když u Gnome se o plné funkčnosti hovořit nedá.)
Tiskni
Sdílej: