Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Dneska se mi stala neprijemna vec. Lehl mi jeden disku v raidu 1. Tak sem restartoval server, protoze se choval divne. Pri bootovani, jiz bez mrtveho disku server, nenabehl a skoncil pokus o boot hlaskou "GRUB".
Jelikoz v teto sestave bezel server nekolik let nepamatuju si zda jsem pred tim nainstaloval grub na oba disky co byly v raidu. Nabootoval sem tedy z Debianu a spustil rescue mod. Sestavil sem v nem degradovany raid 1 s jednim diskem, nasledne chrootnul, nainstaloval grub (grub-mkdevicemap; update-grub2; grub-install /dev/sdb).
Pak sem jeste prez mdadm prekopiroval nastaveni do mdadm.conf tedy (mdadm --detail --scan > /etc/mdadm/mdadm.conf). Zkontroloval sem UUID disku v grub.cfg a mdadm.conf a zjistil, ze UUID nesouhlasi. Tak sem prekopiroval UUID z mdadm.conf do grub.cfg. Pak reboot a situace je naledujici nabootuje, ale skonci hlaskou ze nemuze nalezt md0 a skoci do initram(-cosik). Zkousim ruzne navody, ktere poradil strycek google, ale stale nebootuje. Nevedel byste nekdo pomoct? Ja sem v koncich a nechapu proc po bootu nedojde k sestaveni md0 a naslednemu zavedeni systemu.
Distribuce Debian 6.x
Tiskni
Sdílej: