Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Instalační média 12.04 nepodporují stará PC bez podpory PAE. Je-li to i váš případ, můžete buď nainstalovat 10.04 nebo 11.10 a povýšit, nebo můžete užít obrazy Lubuntu nebo Xubuntu.Vydávám se druhou cestou, jdu na stránky Lubuntu a zjišťuju o co jde.
Lubuntu je velmi nenáročný operační systém. Pro spuštění samotného systému vám stačí počítač s procesorem o frekvenci 233 MHz a 128 MB RAM. Většina moderních aplikací, jako prohlížeč webu nebo OpenOffice, však má pro pohodlnou práci nároky větší. Dále potřebujete asi 1,5 GB volného místa na pevném disku.Stahuju a instaluju -> hlášení že CPU nemá PAE. NEFUNGUJE! Stahuju starší Lubuntu -> zasekne se, jen bliká kurzor. Stahuju ještě starší Lubuntu -> instalovat jde. Jenže v něm zlobí internet, nejde instalovat programy. Stahuju starší Ubuntu -> jde nainstalovat, internet jde, všechno stabilní, nic nepadá, programy instalovat nejdou. Zjištuju co s tím. Google mě navádí na staré repozitáře. Zadávám zdroje SW a zkouším něco instalovat. PC začíná stahovat (vypadá to slibně), ale končí hlášením že něco z toho stáhnout nešlo. Dobře zkusím povýšení systému. PC něco dlouhou dobu stahuje. Pak žádá o CD s nejnovějším Lubuntu. Vypaluju ho a vkládám. Aktualižační program se bez varování zavře. Zkouším to znovu, ale se stejným výsledkem. No nic, jako začátečník jsem se z toho potřeboval vypovídat. Dál hledám linux, co by dobře fungoval. Nemusí bejt nejnovější, ale musí jít přidávat programy (např skype, flashplayer, dosbox, vlc a další), a jít v něm všechen HW.
Řešení dotazu:
Ony většinou půjdou (aspoň nainstalovat). Smůla je, že Centrino je za posledních 18 let asi jediné x86 CPU, do kterého se výrobce rozhodl nedávat podporu PAE. Takže už se to dneska nikomu nechce příliš podporovat.
First implemented in the Intel Pentium Pro in 1995, it was extended by AMD to add a level to the page table hierarchy, to allow it to handle up to 52-bit physical addresses, add NX bit functionality, and make it the mandatory memory paging model in long mode.[1] PAE is supported by Intel Pentium Pro and later Pentium-series processors except most 400 MHz-bus versions of the Pentium M.[citation needed] It is also available on AMD processors such as the AMD Athlon and later AMD processor models. (zdroj)
Ale Ubuntu 12.04 má podporu ještě 3,5 roku, a kdoví, co bude pak. Třeba to PC do té doby ani fyzicky nevydrží. Nebo se v Ubuntu (nebo jinde) smilují a udělají příslušný workaround i pro další LTS verzi. Nebo v té době už nebudete začátečníkem, a budete si s tím umět poradit sám. Pokud vám Ubuntu 12.04 stačí k životu, tak bych to teď moc neřešil.
32bitový Arch Linux má jádro (Linux) standardně bez PAE. Ale to už je jaksi vyšší liga.
Tiskni
Sdílej: