Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Instalační média 12.04 nepodporují stará PC bez podpory PAE. Je-li to i váš případ, můžete buď nainstalovat 10.04 nebo 11.10 a povýšit, nebo můžete užít obrazy Lubuntu nebo Xubuntu.Vydávám se druhou cestou, jdu na stránky Lubuntu a zjišťuju o co jde.
Lubuntu je velmi nenáročný operační systém. Pro spuštění samotného systému vám stačí počítač s procesorem o frekvenci 233 MHz a 128 MB RAM. Většina moderních aplikací, jako prohlížeč webu nebo OpenOffice, však má pro pohodlnou práci nároky větší. Dále potřebujete asi 1,5 GB volného místa na pevném disku.Stahuju a instaluju -> hlášení že CPU nemá PAE. NEFUNGUJE! Stahuju starší Lubuntu -> zasekne se, jen bliká kurzor. Stahuju ještě starší Lubuntu -> instalovat jde. Jenže v něm zlobí internet, nejde instalovat programy. Stahuju starší Ubuntu -> jde nainstalovat, internet jde, všechno stabilní, nic nepadá, programy instalovat nejdou. Zjištuju co s tím. Google mě navádí na staré repozitáře. Zadávám zdroje SW a zkouším něco instalovat. PC začíná stahovat (vypadá to slibně), ale končí hlášením že něco z toho stáhnout nešlo. Dobře zkusím povýšení systému. PC něco dlouhou dobu stahuje. Pak žádá o CD s nejnovějším Lubuntu. Vypaluju ho a vkládám. Aktualižační program se bez varování zavře. Zkouším to znovu, ale se stejným výsledkem. No nic, jako začátečník jsem se z toho potřeboval vypovídat. Dál hledám linux, co by dobře fungoval. Nemusí bejt nejnovější, ale musí jít přidávat programy (např skype, flashplayer, dosbox, vlc a další), a jít v něm všechen HW.
Řešení dotazu:
Ony většinou půjdou (aspoň nainstalovat). Smůla je, že Centrino je za posledních 18 let asi jediné x86 CPU, do kterého se výrobce rozhodl nedávat podporu PAE. Takže už se to dneska nikomu nechce příliš podporovat.
First implemented in the Intel Pentium Pro in 1995, it was extended by AMD to add a level to the page table hierarchy, to allow it to handle up to 52-bit physical addresses, add NX bit functionality, and make it the mandatory memory paging model in long mode.[1] PAE is supported by Intel Pentium Pro and later Pentium-series processors except most 400 MHz-bus versions of the Pentium M.[citation needed] It is also available on AMD processors such as the AMD Athlon and later AMD processor models. (zdroj)
Ale Ubuntu 12.04 má podporu ještě 3,5 roku, a kdoví, co bude pak. Třeba to PC do té doby ani fyzicky nevydrží. Nebo se v Ubuntu (nebo jinde) smilují a udělají příslušný workaround i pro další LTS verzi. Nebo v té době už nebudete začátečníkem, a budete si s tím umět poradit sám. Pokud vám Ubuntu 12.04 stačí k životu, tak bych to teď moc neřešil.
32bitový Arch Linux má jádro (Linux) standardně bez PAE. Ale to už je jaksi vyšší liga.
Tiskni
Sdílej: