Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Pokial zadas cd.. a nie cd .. , tak si viem predstavit dovod. S tvojim problemom som sa nestretol, ale pokial potrebujes prechadzat subory v nadradenom adresari, tak jednoducho for file in ../* a podobne.
cd -
cd
dělat nepotřebuje, pouze si to myslí.
Vzpomínám si, že kdysi v DOSu fungovalo cd..
stejně jako cd ..
Někteří uživatelé si myslí, že to tak bude fungovat i v Bashi.
logrotate
.
ls
vypisovat mtime v přesně stejném formátu jako na tom vašem, je nerozum. Zajímá-li vás mtime souboru a chcete-li s ním pracovat ve skriptu, použijte stat
.
ls
na to má parametry).
Problém je, že na mém PC s PCOS Linuxem (a pravděpodobně i na většině jiných dister) tato řešení (… vytvoření aliasu v .bashrc) fungují
O tom silně pochybuji. U bashe - a mělo by to tak být u jakéhokoli bourne-like shellu - se aliasy aplikují jen u interaktivního shellu.
find /cesta_ke_slozce/ -name *.pmlog -exec tail -n 1 {} >> /cesta_k_souboru_kde_budou_posledni_radky/nejaky_druh_globalniho_logu.log \; -exec rm -rf {} \;
-n, --lines=K output the last K lines, instead of the last 10; or use -n +K to output lines starting with the Kth
cat *pmlog | sort -u >> global.log; rm *pmlog
Pokud ne, ignorovat :)
Tiskni Sdílej: