Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobrý den.
Prosím o radu. Nedávnou doinstalaci v Debianu Wheezy jsem smazal, protože jsem ji vlastně nepotřeboval. Včetně
všech souborů, které doporučil synaptik. Proběhla tam hláška při mazání, že nějaký soubor bude smazán, ale po opětovném zapnutí se obnoví. Řekl jsem si ok a dal jsem smazat. Po zapnutí jsem se dostal do černého okna, přihlásil jsem se k osobnímu účtu a to je cca vše! Nemohu se z něho dostat ven do grafického editoru (neznám přesný název) ani za zlaté prasátko.
Někde jsem se dočetl, že přes Alt+F7, nechce to. Když zadám dpkg --list seznam všech baličků. Vypíšou se, to je pravda, ale pohybovat se v tom nedá a já vidím jen y a z. Jsem začátečník a neznám názvy souborů a tak jsem namydlený. Předem děkuji za pomoc všem.
Michal
Řešení dotazu:
apt-get install xorg
a apt-get install gnome
.
Dobrý den.
Provedl jsem vše podle rady. Nic méně se ukázaly 2 chybně nainstalované balíčky.
První příkaz: apt-get instal, prošel jak malina ok.
Druhý příkaz: apt-get install gnome, dopadl o něco málo hůř. Hlásil dvě chyby a tak jsem zadal: apt-get upgrade a zůstala 1 chyba.
Hlásí to toto:
Při zpracování nastaly chyby:
/var/cache/apt/archives/libsane_1.0.22-7.4_amd64.deb (--unpack)
zkouším přepsat sdílený "/etc/sane.d/sp15c.conf", který se liší od ostatních instalací balíku libsane: amd64
dpkg-deb: chyba: podproces paste byl zabit signálem (Roura přerušena (SIGPIPE))
Při zpracování nastaly chyby: /var/cache/apt/archives/libsane_1.0.22-7.4_amd64.deb
Chyba: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.Spawn PermissionsInvalid: The permission of the setuid helper is not correct
root@Michal...
Prosím ještě o pomoc.
Předem všem děkuji.
Michal
Je nějaký problém s přepisem/var/cache/apt/archives/libsane_1.0.22-7.4_amd64.deb (--unpack)
zkouším přepsat sdílený "/etc/sane.d/sp15c.conf", který se liší od ostatních instalací balíku libsane: amd64
dpkg-deb: chyba: podproces paste byl zabit signálem (Roura přerušena (SIGPIPE))
/etc/sane.d/sp15c.conf
. Vy musíte zjistit jaký! Jestli nemá zablokovaný zápis nebo něco jiného. Případně soubor přejmenovat a nechat nainstalovat nově a porovnat starou a novou verzi.
Za druhé: V linuxu není jen jedno grafické prostředí. Je jich několik. Trochu bych čekal, když vám někdo poradí apt-get install gnome
tak si zkusíte zjistit, co to vlastně to "gnome" je. A trochu i předtím, než to použijete. Podobně když vám někdo radí sudo apt-get install kdm kde-full
, Tak co je to "kdm" a to "kde". Zjistil byste, že jsou to dvě různá grafická prostředí, možná jedno z nich je to, co jste měl a možná jste měl ještě nějaké jiné. V každém případě teď máte nainstalovány obě, byť asi částečně, protože něco neprošlo.
sudo apt-get install kdm kubuntu
a restart
aha wheezy , tak sudo apt-get install kdm kde-full
Dobrý den Pepe.
Provedl jsem i vaše řešení. Příkaz: sudo apt-get install kdm kde-full.
Nenainstalovalo se cca 15 souborů a 4 nebo 6 doporučených. Všechny soubory začínaly kde... neopisoval jsem to. Nepvažoval jsem to za nutné, protože to křičelo, že jsou v závislosti na libsane_1.0.22.7.4_amd64.deb, který se nenainstaloval.
Doporučilo to příkaz: apt-get -f install.
Po tomto příkazu vyskoči na mě to, co jsem již citoval nahoře u příkazu: apt-get install xorg a apt-get install gnome.
Přeji pěkný den.
Michal
Problém je asi ve vašem nastavení repozitářů.
Co si stáhnout Mini-CD-64bit http://ftp.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-amd64/current/images/netboot/gtk/mini.iso
Mini-CD-32bit http://ftp.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-i386/current/images/netboot/gtk/mini.iso
a nainstalovat čistou instalaci ?
Nepopsal ste jak nastavený systém byl a tím tam zbytečně přidáváte věci které potřebovat nebudete.
Debian vyžaduje mírnou orientaci v linuxu dá se mi že se v tom moc neorientujete.
Dobrý den Pepe.
To, že v tom plavu, se vám ani tak moc nezdá. To je fakt.
Píšete, že je problém v mastavení repozitářů. To by mohl být fakt, který mě zlobí od samého počátku.
Denně na PC pracuji a za běhu se snažím čerpat nějaké zkušenosti. Jde mně to, ale velice špatně. Nějak v tom postrádám logiku.
Od začátku. Nainstaloval jsem na W7 Debian Wheezy. S tím, že si vše doinstaluji. Již při instalaci, ale možná vznikl tento problém. Po instalaci Debian začal aktualizovat. Není to nic nenormálního a do toho jsem musel rychle odejít. Vrátil jsem se za cca 20min.. Stále akualizoval, šel jsem si udělat kafe a po návratu stále aktualizoval. Připojení není nejpomalejší 7.50-8.00Mb/s a na stránce název "Probíhá aktualizace" po 35-40min.. Nikde na stránce se nic nepohlo, mimo nápisu. Řekl jsem si, že to bude asi nějaká pitomost a že se to nejspíš někde kouslo. Ukončil jsem aktualizaci! Neměl jsem to ukončit, protože to nebylo hotové. Jak se ukázalo později.
Při aktualizaci se jeden adresář vždy ozval, nebylo provedeno .... Přemístil jsem je do USA a byl do dnešního dne klid. Chyba, ale asi zůstala.
Myslel jsem, ze to je jako na W7, nedoběhne aktualizace v OS, neva příští atualizace to opraví. A Jedeme dál.
Když jsem si stahnul Gnome a nebo Kde, řvalo to na mě, že se to neotevře, protože to nemá (nebo nezná, nevím již přesně) potomka. Nenašel jsem nikde co je potomek!
Když zadám, že chci třeba gnome, tak je pro mě velice těžké vybrat, co je ten správný gnome v těch cca 600-700stech souborech gnome. Nevím jak ho poznat na první pohled. Asi to jde, ale já zatím nevím jak. Je u toho napsaná omáčka já vím. Je to ale zdlouhavé.
Používal jem proto synaptic, který jediný šlapal, ale jak se zdá, tak né na 100procent.
Musím ještě dořešit WINE a MetaTrader4, který ve WINE nešlape jak bych si představoval.
Potom mohu dát poslední sbohem W7.
Zatím mně Linux nejde nějak uchopit. Bude to ještě trvat nějaký čas, ale určitě to půjde.
Máte nějakou radu, co by mně pomohla a šlo by to lépe uchopit?
Pěkný večer.
Michal
sudo apt-get install mc
), rozhlédnout se jaký linux vlastně chcete (stáhnout si několik live distribucí a zkusit si je). Asi, když máte zkušenosti z Debianem, tak se porozhlédněte po hlavně distribucích, které jsou na něm založené. Jako Ubuntu, Mint, připadně zde v článku zmiňovaný Netrunner nebo OS4 OpenLinux I když mají rozdílná grafická prostředí, tak jsou založeny na stejné distribuci a sdílejí stejné balíčky.
Jiné distribuce, nezaložené na Debianu, jsou např Fedora, openSUSE, Centos/Scientific Linux nebo Mageia a v konfiguraci systému jsou o něco rozdílnější.
Dal sem mu odkazy na minicd který nainstaluje aktuální systém a nebude jej při instalaci nutné aktualizovat protože stahuje aktuální balíčky. Podle mne nejjednoduší cesta.
Další je pokusit se opravit /etc/apt/sources.list v nějakém editoru (já používám nano)
/etc/apt/sources.list
má obsahovat :
deb http://ftp.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free
deb http://www.deb-multimedia.org wheezy main non-free
pak po uložení dát apt-get update a apt-get install -f a popřípadě apt-get upgrade
pokud vše projde OK tak pak opakovat postup na začátku dotazování.
Tiskni
Sdílej: