Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobrý den.
Prosím o radu. Nedávnou doinstalaci v Debianu Wheezy jsem smazal, protože jsem ji vlastně nepotřeboval. Včetně
všech souborů, které doporučil synaptik. Proběhla tam hláška při mazání, že nějaký soubor bude smazán, ale po opětovném zapnutí se obnoví. Řekl jsem si ok a dal jsem smazat. Po zapnutí jsem se dostal do černého okna, přihlásil jsem se k osobnímu účtu a to je cca vše! Nemohu se z něho dostat ven do grafického editoru (neznám přesný název) ani za zlaté prasátko.
Někde jsem se dočetl, že přes Alt+F7, nechce to. Když zadám dpkg --list seznam všech baličků. Vypíšou se, to je pravda, ale pohybovat se v tom nedá a já vidím jen y a z. Jsem začátečník a neznám názvy souborů a tak jsem namydlený. Předem děkuji za pomoc všem.
Michal
Řešení dotazu:
apt-get install xorg
a apt-get install gnome
.
Dobrý den.
Provedl jsem vše podle rady. Nic méně se ukázaly 2 chybně nainstalované balíčky.
První příkaz: apt-get instal, prošel jak malina ok.
Druhý příkaz: apt-get install gnome, dopadl o něco málo hůř. Hlásil dvě chyby a tak jsem zadal: apt-get upgrade a zůstala 1 chyba.
Hlásí to toto:
Při zpracování nastaly chyby:
/var/cache/apt/archives/libsane_1.0.22-7.4_amd64.deb (--unpack)
zkouším přepsat sdílený "/etc/sane.d/sp15c.conf", který se liší od ostatních instalací balíku libsane: amd64
dpkg-deb: chyba: podproces paste byl zabit signálem (Roura přerušena (SIGPIPE))
Při zpracování nastaly chyby: /var/cache/apt/archives/libsane_1.0.22-7.4_amd64.deb
Chyba: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.Spawn PermissionsInvalid: The permission of the setuid helper is not correct
root@Michal...
Prosím ještě o pomoc.
Předem všem děkuji.
Michal
Je nějaký problém s přepisem/var/cache/apt/archives/libsane_1.0.22-7.4_amd64.deb (--unpack)
zkouším přepsat sdílený "/etc/sane.d/sp15c.conf", který se liší od ostatních instalací balíku libsane: amd64
dpkg-deb: chyba: podproces paste byl zabit signálem (Roura přerušena (SIGPIPE))
/etc/sane.d/sp15c.conf
. Vy musíte zjistit jaký! Jestli nemá zablokovaný zápis nebo něco jiného. Případně soubor přejmenovat a nechat nainstalovat nově a porovnat starou a novou verzi.
Za druhé: V linuxu není jen jedno grafické prostředí. Je jich několik. Trochu bych čekal, když vám někdo poradí apt-get install gnome
tak si zkusíte zjistit, co to vlastně to "gnome" je. A trochu i předtím, než to použijete. Podobně když vám někdo radí sudo apt-get install kdm kde-full
, Tak co je to "kdm" a to "kde". Zjistil byste, že jsou to dvě různá grafická prostředí, možná jedno z nich je to, co jste měl a možná jste měl ještě nějaké jiné. V každém případě teď máte nainstalovány obě, byť asi částečně, protože něco neprošlo.
sudo apt-get install kdm kubuntu
a restart
aha wheezy , tak sudo apt-get install kdm kde-full
Dobrý den Pepe.
Provedl jsem i vaše řešení. Příkaz: sudo apt-get install kdm kde-full.
Nenainstalovalo se cca 15 souborů a 4 nebo 6 doporučených. Všechny soubory začínaly kde... neopisoval jsem to. Nepvažoval jsem to za nutné, protože to křičelo, že jsou v závislosti na libsane_1.0.22.7.4_amd64.deb, který se nenainstaloval.
Doporučilo to příkaz: apt-get -f install.
Po tomto příkazu vyskoči na mě to, co jsem již citoval nahoře u příkazu: apt-get install xorg a apt-get install gnome.
Přeji pěkný den.
Michal
Problém je asi ve vašem nastavení repozitářů.
Co si stáhnout Mini-CD-64bit http://ftp.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-amd64/current/images/netboot/gtk/mini.iso
Mini-CD-32bit http://ftp.debian.org/debian/dists/wheezy/main/installer-i386/current/images/netboot/gtk/mini.iso
a nainstalovat čistou instalaci ?
Nepopsal ste jak nastavený systém byl a tím tam zbytečně přidáváte věci které potřebovat nebudete.
Debian vyžaduje mírnou orientaci v linuxu dá se mi že se v tom moc neorientujete.
Dobrý den Pepe.
To, že v tom plavu, se vám ani tak moc nezdá. To je fakt.
Píšete, že je problém v mastavení repozitářů. To by mohl být fakt, který mě zlobí od samého počátku.
Denně na PC pracuji a za běhu se snažím čerpat nějaké zkušenosti. Jde mně to, ale velice špatně. Nějak v tom postrádám logiku.
Od začátku. Nainstaloval jsem na W7 Debian Wheezy. S tím, že si vše doinstaluji. Již při instalaci, ale možná vznikl tento problém. Po instalaci Debian začal aktualizovat. Není to nic nenormálního a do toho jsem musel rychle odejít. Vrátil jsem se za cca 20min.. Stále akualizoval, šel jsem si udělat kafe a po návratu stále aktualizoval. Připojení není nejpomalejší 7.50-8.00Mb/s a na stránce název "Probíhá aktualizace" po 35-40min.. Nikde na stránce se nic nepohlo, mimo nápisu. Řekl jsem si, že to bude asi nějaká pitomost a že se to nejspíš někde kouslo. Ukončil jsem aktualizaci! Neměl jsem to ukončit, protože to nebylo hotové. Jak se ukázalo později.
Při aktualizaci se jeden adresář vždy ozval, nebylo provedeno .... Přemístil jsem je do USA a byl do dnešního dne klid. Chyba, ale asi zůstala.
Myslel jsem, ze to je jako na W7, nedoběhne aktualizace v OS, neva příští atualizace to opraví. A Jedeme dál.
Když jsem si stahnul Gnome a nebo Kde, řvalo to na mě, že se to neotevře, protože to nemá (nebo nezná, nevím již přesně) potomka. Nenašel jsem nikde co je potomek!
Když zadám, že chci třeba gnome, tak je pro mě velice těžké vybrat, co je ten správný gnome v těch cca 600-700stech souborech gnome. Nevím jak ho poznat na první pohled. Asi to jde, ale já zatím nevím jak. Je u toho napsaná omáčka já vím. Je to ale zdlouhavé.
Používal jem proto synaptic, který jediný šlapal, ale jak se zdá, tak né na 100procent.
Musím ještě dořešit WINE a MetaTrader4, který ve WINE nešlape jak bych si představoval.
Potom mohu dát poslední sbohem W7.
Zatím mně Linux nejde nějak uchopit. Bude to ještě trvat nějaký čas, ale určitě to půjde.
Máte nějakou radu, co by mně pomohla a šlo by to lépe uchopit?
Pěkný večer.
Michal
sudo apt-get install mc
), rozhlédnout se jaký linux vlastně chcete (stáhnout si několik live distribucí a zkusit si je). Asi, když máte zkušenosti z Debianem, tak se porozhlédněte po hlavně distribucích, které jsou na něm založené. Jako Ubuntu, Mint, připadně zde v článku zmiňovaný Netrunner nebo OS4 OpenLinux I když mají rozdílná grafická prostředí, tak jsou založeny na stejné distribuci a sdílejí stejné balíčky.
Jiné distribuce, nezaložené na Debianu, jsou např Fedora, openSUSE, Centos/Scientific Linux nebo Mageia a v konfiguraci systému jsou o něco rozdílnější.
Dal sem mu odkazy na minicd který nainstaluje aktuální systém a nebude jej při instalaci nutné aktualizovat protože stahuje aktuální balíčky. Podle mne nejjednoduší cesta.
Další je pokusit se opravit /etc/apt/sources.list v nějakém editoru (já používám nano)
/etc/apt/sources.list
má obsahovat :
deb http://ftp.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free
deb http://www.deb-multimedia.org wheezy main non-free
pak po uložení dát apt-get update a apt-get install -f a popřípadě apt-get upgrade
pokud vše projde OK tak pak opakovat postup na začátku dotazování.
Tiskni
Sdílej: