Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
rm: cannot remove `//bin': Is a directory rm: cannot remove `//boot': Is a directory rm: cannot remove `//dev': Is a directory rm: cannot remove `//etc': Is a directory rm: cannot remove `//home': Is a directory rm: cannot remove `//lib': Is a directory rm: cannot remove `//lib32': Is a directory rm: cannot remove `//lost+found': Is a directory rm: cannot remove `//media': Is a directory rm: cannot remove `//mnt': Is a directory rm: cannot remove `//opt': Is a directory rm: cannot remove `//proc': Is a directory rm: cannot remove `//root': Is a directory rm: cannot remove `//sbin': Is a directory rm: cannot remove `//selinux': Is a directory rm: cannot remove `//srv': Is a directory rm: cannot remove `//sys': Is a directory rm: cannot remove `//tmp': Is a directory rm: cannot remove `//usr': Is a directory rm: cannot remove `//var': Is a directoryrekl bych se z podadresru / se nic nesmazalo ale obavam se, ze v / je soubor vmlinuz -> boot/vmlinuz-2.6.32-52-generic ktery se cca urcite smazal (pokud tam byl) (je to Debian) data na serveru jsou, pres FTP si stahnu adresar webu, ktery tam bezi ale z linux prikazu mi funguje jen "cd" ls, bash, sh, rm, pisi jen No such file or directory co byste mi poradili? Diky, David
Řešení dotazu:
/bin# echo * bash bunzip2 busybox bzcat bzcmp bzdiff bzegrep bzexe bzfgrep bzgrep bzip2 bzip2recover bzless bzmore cat chgrp chmod chown chvt cp cpio dash date dd df dir dmesg dnsdomainname domainname dumpkeys echo egrep false fgconsole fgrep fuser grep gunzip gzexe gzip hostname ip kbd_mode kill less lessecho lessfile lesskey lesspipe ln loadkeys login ls lsmod mkdir mknod mktemp more mount mountpoint mt mt-gnu mv nano nc nc.traditional netcat netstat nisdomainname open openvt pidof ping ping6 ps pwd rbash readlink rm rmdir rnano run-parts sed setfont setupcon sh sh.distrib sleep stty su sync tailf tar tempfile touch true umount uname uncompress unicode_start vdir which ypdomainname zcat zcmp zdiff zegrep zfgrep zforce zgrep zless zmore znewrekl bych, ze tam je vse. Stejna situace je i v /lib. hash -r mi nepomohlo. Diky za pomoc.
initrd.img -> boot/initrd.img-2.6.32-52-generic lib64 -> /lib lib64 -> /lib
cdrom -> media/cdrom initrd.img -> boot/initrd.img-2.6.32-5-amd64 lib64 -> lib vmlinuz -> boot/vmlinuz-2.6.32-5-amd64muj problem vyresilo. Jsem docela dost rad :)
rm -r *
místo v adresáři uživatele tak v /home
a než jsem to za cca 10 vteřin breaknul, tka to smazalo asi 60 lidí a pak jsem měl půl dne práce se zálohami.
Tiskni
Sdílej: